Rola rodzica w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty

W przypadku każdego testu czy egzaminu pojawia się dużo emocji. A kiedy do tego dochodzi nowy egzamin, tak jak to jest w przypadku egzaminu ósmoklasisty, jest jeszcze trudniej. Twoje dziecko pewnie już w siódmej klasie słyszało sporo na temat tego testu, jego trudności i małej liczby miejsc w szkołach średnich. To nie jest łatwa sytuacja dla dzieci. To, co słyszą w szkole, w radiu i wśród rówieśników tylko zwiększą ich lęk i obawy, czy oby na pewno dadzą sobie radę

 

 

Co może rodzic w tej sytuacji? Jakie wsparcie możesz dać swojemu dziecku w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty?

 

 

1. Opanuj emocje

Po pierwsze spokój. Nawet, jeśli jesteś pełen obaw, nie przerzucaj tych emocji na swoje dziecko. Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i zapewnienie, że jesteś obok dziecka bez względu na to, jak idą mu przygotowania do egzaminu ósmoklasisty i bez względu na ostateczny wynik. W tym celu przydatne będzie poznanie, czego tak naprawdę można się spodziewać po egzaminie ósmoklasisty. Dzięki temu będziesz mógł przypomnieć swojemu dziecku, że wiele z zasłyszanych przez niego informacji to spekulacje. Kiedy Twoja pociecha przynosi ze szkoły informacje na temat trudności tego testu, utwierdzaj je w przekonaniu, że pomożesz mu się przygotować robiąc m. in. przykładowe zadania do egzaminu ósmoklasisty. Pamiętaj, że najczęściej dziecko jest pełne lęku o to, jak mu pójdzie test, ponieważ nie chce zawieźć ciebie. Dla twojego dziecka twoje zdanie i akceptacja jest najważniejsza.

2. Wybierz kurs dla ósmoklasistów

Jeśli sam nie jesteś w stanie pomóc swojemu dziecku, wyślij je na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. Wspólnie wybierzcie ten, który spełnia Wasze oczekiwania. Zastanówcie się, z jakich przedmiotów potrzebne jest wsparcie, czy z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego, czy tylko z jednego z tych przedmiotów. Warto wybrać taki dzień, który jest najmniej zajęty lub weekend. Niezwykle ważne jest wybranie miejsca, które działa na rynku edukacyjnym od lat, ma odpowiednią kadrę i stawia na jakość materiałów. Dobra placówka doradzi i uczciwie podpowie czego możecie potrzebować, a czego nie. Czasem wcale nie trzeba iść na kurs, bo dziecku tego zwyczajnie nie potrzeba. W miejsce tego możecie kupić testy, arkusze i inne materiały przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty i pracować samodzielnie w domu. Wszystko zależy od możliwości twojego dziecka, jego poziomu wiedzy, zapału i motywacji.

Oferta naszych kursów jest tak przygotowana, żeby nawet w jeden dzień odbyć kursy z tych trzech przedmiotów.

3. Wybierz szkołę

Po reformie sporo się zmieniło i trudno powiedzieć, jaki będzie próg wejścia do danej szkoły średniej. Wiemy jednak, że tam gdzie do tej pory był nabór jedynie dla absolwentów gimnazjów i w danej szkole były dla nich organizowane na przykład 4 oddziały, obecnie będzie dla nich nabór tylko do 2 oddziałów. Pozostałe dwa przeznaczone będą dla ósmoklasistów. To oznacza, że będzie trudniej dostać się do liceum. Sprawdź inne możliwości. Może są szkoły inne niż ogólnokształcące, które będą interesujące dla Twojego dziecka. Poza liceami są też szkoły techniczne np. technikum poligraficzne czy kolejowe. Nie każdego to może interesować, ale są osoby, do których jest ciekawa opcja. Poza wykształceniem ogólnym dziecko otrzymuje konkretne umiejętności, które może jeszcze dodatkowo rozwijać poza szkołą. Plusem takiego rozwiązania jest to, że już w ostatnich klasach technikum młody człowiek może zacząć zarabiać pieniądze. Warto tez pamiętać, że obecnie w rekrutacji na wiele uczelni ważne jest portfolio i po nauce w technikum o takie portfolio znacznie łatwiej.

4. Rób próbne testy do egzaminu ósmoklasisty

Warto zrobić próbne testy do egzaminu na koniec szkoły podstawowej. To pokaże ewentualne braki, ale i mocne strony twojego dziecka. Takie próbne arkusze możesz wziąć z materiałów sprzedawanych przez wydawnictwa edukacyjne. Obecnie sporo materiałów można zamówić przez internet i bez wychodzenia z domu rozwiązywać testy. Warto zrobić sobie plan robienia testów i ćwiczeń. Można na przykład przeznaczyć konkretne popołudnie na matematykę, inne na polski a jeszcze inne na język obcy. Poza podziałem na dni można też różnie pracować z danym przedmiotem. Są osoby, które robią cały test od początku do końca. A są i takie, które koncentrują się na danym typie zadań np. na zadaniach z matematyki – prawda/fałsz. To pozwala uporządkować ewentualne braki jeśli chodzi o wiedzę i o sposoby robienia zadań. My także napisaliśmy takie testy, żeby uczestnicy naszych kursów mieli szansę sprawdzić się robiąc testy, których nigdzie indziej nie ma. To dla nas bardzo ważne, żeby uczestnicy naszych kursów mieli równe szanse i nie było poczucia, że już gdzieś dany test robili.

5. Pracuj regularnie ze swoim dzieckiem

Warto rozpocząć przygotowania jak najwcześniej, nawet już w październiku. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty powinno obejmować cotygodniową pracę w domu lub na kursie. Warto również korzystać ze specjalnych zajęć lub kółek w szkole, które są organizowane z polskiego, matematyki i angielskiego. Nawet kilkukrotne zrobienie podobnych zadań nikomu nie zaszkodzi. Zawsze można przed samym egzaminem przejrzeć wszystkie materiały, jakie mamy i zrobić zadania jeszcze raz. Tak jak pisaliśmy wyżej, warto zaplanować swoją pracę  z dzieckiem i podzielić czas pracy tematycznie. Znacznie ważniejsza jest regularność niż sama ilość przerobionego materiału.

6. Sprawdź olimpiady i konkursy

Zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu są laureaci lub finaliści olimpiad przedmiotowych albo laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. Może Twoje dziecko ma potencjał, żeby przystąpić do takiego konkursu. My pomagamy dzieciom w przygotowaniach do konkursu kuratoryjnego z matematyki. Warto jednak pamiętać, że pierwszy etap konkursu kuratoryjnego czy olimpiady jest na jesieni (wrzesień/październik). Jeśli więc nie zdecydowaliście się na udział w konkursach przed rozpoczęciem roku szkolnego to jest teraz już za późno.

7. Daj dziecku trochę luzu

Pamiętaj, że Twoje dziecko to nie robot. Ma swoje możliwości, ale i ograniczenia. Poza tym, nie każdy jest taki sam i może się okazać, że mimo wielu godzin przygotowań do egzaminu ósmoklasisty, twoje dziecko i tak nie przegoni kolegi z ławki, choć z pewnością jego wyniki ulegną poprawie. Zadbaj o wolny czas i ruch. To ogromnie ważne przy takiej ilości pracy intelektualnej. Obserwuj swoje dziecko. Sprawdzaj regularnie czy nie jest wyczerpane i zrezygnowane. W takim stanie z pewnością nie przyswoi nowej wiedzy.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty lub samych kursów skontaktuj się z nami:

e-mail: biuro@okno.edu.pl tel.: 730 125 606, 730 125 129

Kliknij, by sprawdzić harmonogram kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty ?