Jak wybrać kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty?

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty to temat wielu rozmów wśród rodziców i dzieci. Czyta się o tym teście na portalach w Internecie i wielu gazetach.
Ogólna niepewność, która i Tobie pewnie się już udzieliła, jest jeszcze dodatkowo podkręcana przez szkoły i nauczycieli. Część nauczycieli nawet straszy, że testu można nie zdać. A to nie jest prawda.

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w kwietniu lub w maju i wygląda identycznie w całej Polsce. Sprawdziany z poszczególnych przedmiotów odbywają się w te same dni i o tych samych godzinach wszędzie. Pierwszego dnia uczniowie piszą egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (120 minut), drugiego dnia ? z matematyki (100 minut), trzeciego dnia z języka obcego (90 minut) a czwartego z jednego z pięciu przedmiotów (historia, chemia, biologia, geografia, fizyka), których wybór trzeba określić we wrześniu. Do 30 września 2018 r. należy zdeklarować też wybór języka obcego. To są jednak podstawowe informacje. Koniecznie dowiedz się, czego możesz się spodziewać na egzaminie ósmoklasisty rozmawiając z nauczycielami lub z tego posta. Z egzaminu zwolnieni są laureaci lub finaliści olimpiad przedmiotowych albo laureaci konkursów kuratoryjnych przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim. Zarówno olimpiady jak i konkursy kuratoryjne na poziomie szkoły podstawowej odbywają się na jesieni. Głównie we wrześniu i październiku. Mowa tu oczywiście i pierwszych etapach. Kolejne etapy ciągną się aż do marca następnego roku.

Jeśli zdecydujesz się na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, chemii, geografii, historii, biologii czy fizyki dla swojego dziecka, weź pod uwagę kilka aspektów:

1. Doświadczenie placówki

Wybierz takie miejsce, które ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu do testów i egzaminów szkolnych, takich jak: egzamin gimnazjalny, sprawdzian szóstoklasisty, test predyspozycji językowych czy matura. My prowadzimy takie kursy od 2013 roku i przygotowaliśmy ponad 10000 uczniów. Doświadczenie placówki gwarantuje znajomość ogólnych zasad i wymogów egzaminacyjnych, wiedzę na temat schematów zdawania egzaminów i typów i zadań a także elastyczność w zmieniającej się rzeczywistości po reformie edukacji. Doświadczona placówka to też miejsce, które ma sprawdzone sposoby na dobór grup szkoleniowych, wybór najlepszych nauczycieli i trenerów i najlepsze materiały do egzaminu ósmoklasisty. Miejsce istniejące na rynku edukacyjnym od wielu lat ma pewne standardy, dzięki czemu nie tylko same kursy są prowadzone na najwyższym poziomie, ale sam kontakt z rodzicami i sprawy organizacyjne są załatwiane bardzo sprawnie. W końcu to też ma spore znaczenie.

Warto tu też dodać, że doświadczona placówka doskonale radzi sobie z kursami przygotowującymi do egzaminu ósmoklasisty online. Nie tylko mają odpowiednio do tego przeszkolonych trenerów ale zapewniają też taki sposób prezentowania materiału, który jest dopasowany do tej formy pracy.

2. Kadra

Szukaj miejsca z ludźmi, którzy lubią pracę z młodzieżą, są cierpliwi i potrafią nawiązać relację z grupą. Super trenerzy to osoby, które są elastyczne i potrafią dopasować się do każdej grupy. Tacy trenerzy szukają sposobów na jeszcze lepszą jakość zajęć i na to, aby efekty przychodziły dzieciom z lekkością. Zależy im na dzieciach i potrafią słuchać. Doświadczenie jest ważne, choć czasem wypalony nauczyciel nie da tej samej jakości, co entuzjastyczny absolwent studiów, który jest odpowiednio przeszkolony do pracy i ma odpowiednie materiały. Poza znajomością zagadnień związanych z danym przedmiotem, umiejętnością przekazywania wiedzy i kompetencjami trenerskimi niezwykle ważna jest osobowość. Nasi trenerzy to ludzie z pasją, lubią mieć efekty swojej pracy i są bardzo pozytywnie nastawieni do młodzieży. Są gotowi na informacje zwrotne od uczniów i rodziców, ponieważ ciągle się rozwijają i dostosowują do młodzieży, która co roku jest jednak trochę inna, bo żyje w innej rzeczywistości.

3. Materiały

Sprawdź, czy placówka ma materiały z przeznaczeniem na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. Czy jego program spełnia wymagania egzaminacyjne? Czy posiada sprawdzone materiały autorskie, których nie znajdziesz na rynku? Czy Twoje dziecko będzie miało próbne testy i arkusze egzaminacyjne? Bardzo ważne jest tematyczne poukładanie zagadnień w materiałach. Dla uczniów jest to ogromna pomoc. Lubią zajmować się konkretnym działem czy tematyką przez jakiś czas zanim przejdą dalej. Na przykład na jednych zajęciach zajmują się procentami, na innych geometrią. Dzieci nie lubią bałaganu. Praca z użyciem dopasowanych do tej potrzeby materiałami daje najlepsze efekty. Od samego początku, gdy tylko  uruchomiliśmy pierwsze kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty (marzec 2018 r.), tworzymy i sprawdzamy regularnie nasze materiały.

4. Sposób prowadzenia kursów

Zapytaj o to, jak prowadzone są zajęcia. Im bardziej warsztatowa forma zajęć, tym lepiej. Sprawdź, czy stosowane są metody aktywizacyjne, które ułatwiają uczenie się i zapamiętywanie. Bardzo ważne jest takie prowadzenie kursów do egzaminu ósmoklasisty, które wychodzi poza schemat, który uczniowie znają ze szkoły. Tu chodzi o takie warsztatowe sposoby pracy, które nie pozwolą się nikomu nudzić. Muszą być zabawy i techniki aktywizujące, dużo rekwizytów i śmiechu. Im więcej różnorodności na zajęciach tym lepiej. Dzieci lubią pracować w różnej formie: w całej grupie, w małej grupce, w parze lub indywidualnie. Zajęcia muszą być tak prowadzone, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Pierwsze zajęcia na naszych kursach zawsze zaczynają się od integracji grupy i ustaleniu sposobu pracy. Zależy nam, żeby każdy czuł się bezpiecznie.

5. Organizacja kursu

Wybierz kurs w grupie maksymalnie dziesięcioosobowej. Najlepsze są spotkania cotygodniowe, a optymalny czas trwania zajęć to 2 godziny, choć dobrze prowadzony kurs może mieć dłuższe spotkania. Najkrótsze nasze kursy trwają 90 minut, a najdłuższe 150. Wyjątkiem są kursy w ferie. Kurs warto rozpocząć na jesieni, ale spóźnialscy przychodzą w grudniu czy styczniu i też wyrabiają się z materiałem. Warto jednak sprawdzić czy programy kursów zimowych są takie same jak te z jesieni. Godzina zajęć nie ma tak dużego znaczenia, choć kursy rozpoczynające się po godzinie 17.00 mogą mieć mniejszą efektywność. Na szczęście kursów jest tak wiele, że można sobie wybrać idealną dla siebie godzinę. Warto też wybrać kurs niedaleko domu, w swojej dzielnicy. Zwłaszcza w zimę ma to znaczenia, kiedy dziecko samo wraca do domu, a robi się ciemno już o 16.00.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty lub samych kursów skontaktuj się z nami:

e-mail: biuro@okno.edu.pl tel.: 730 125 606, 730 125 129

Kliknij, by sprawdzić harmonogram kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty ?