KTÓRE LICEUM WYBRAĆ? – TOP LISTY RANKINGOWEJ CZY BLIŻEJ DOMU?

Wybór szkoły ponadpodstawowej jest obowiązkowym elementem życia młodego człowieka. Każdego roku uczniom klas ósmych rozbrzmiewa w głowie pytanie – które liceum wybrać? W jaki sposób powinienem ustawić szkoły na liście? Ile ich wpisać, 3 czy 20? Czy wystarczająco dobrze napiszę egzamin ósmoklasisty? Czy na pewno się dostanę? Czy nie będę żałować wyboru? Duża część uczniów nie wie czym kierować się przy wyborze, a prawda jest taka, że w tej dziedzinie nie ma jednego określonego przepisu na sukces.

 

Co daje liceum?

Kwestia wyboru liceum jest bardzo indywidualna. W momencie, kiedy zdecydowaliśmy się już czy wybieramy się do liceum, technikum czy szkoły branżowej, zawęża nam to nieco zakres poszukiwań. Licea cechuje:

  • czteroletni program nauczania;
  • wyższy poziom nauki;
  • większe możliwości dla osób, które planują iść na studia;
  • skupienie uwagi wokół przedmiotów charakterystycznych dla wybranego profilu;
  • brak wykształcenia zawodowego;
  • możliwość pisania matury po ukończeniu szkoły.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego liceum, należy zastanowić się nad profilem klasy, do której chcemy iść. Zdefiniuje nam to, które przedmioty będziemy realizować w zakresie rozszerzonym i z których będziemy później pisać maturę. Egzamin maturalny z określonej puli przedmiotów będzie liczył się później przy rekrutacji na studia.

Jak się do tego zabrać?

Wybierając liceum trzeba ustalić swoje priorytety. Jest to kwestia własnych preferencji. Ludzie są w końcu różni i w szkole, w której jeden czuje się doskonale inny może żałować swojego wyboru. Żeby zdecydować się na tę odpowiednią dla nas warto zrobić 3 rzeczy:

  • dokładnie przestudiować stronę szkoły;
  • przeczytać opinie uczniów;
  • chodzić na dni otwarte dla kandydatów.

Z powyższych trzech czynności dla uczniów jedne będą ważniejsze niż inne, ponieważ dostarczą innych informacji. Czym jednak powinien kierować się młody człowiek wybierając liceum?

Dobre oceny i wysoki wynik na maturze.

Gdy nastolatkowi najbardziej zależy na wysokich wynikach w nauce, powinien celować w TOP listy rankingowej. Należy wtedy pozyskać informacje o poziomie nauczania, zdawalności matur, średniej wyników na poszczególnych egzaminach maturalnych i osiągnięciach na konkursach czy olimpiadach. Warto wtedy również zwrócić uwagę na wymienione profile. Niektóre szkoły bardziej lub mniej lubują się w określonych dziedzinach nauki, można wtedy domyślić się, gdzie będzie wyższy poziom nauczania konkretnych przedmiotów. Przykładowo, kiedy kandydat szuka klasy z rozszerzoną chemią i biologią a w danej szkole jest przewaga profili ścisłych nad humanistycznymi to może być odpowiedni trop.