10 rzeczy, które pomogą dziecku zdać egzamin ósmoklasisty

Pewnie zastanawiasz się, jak pomóc swojemu dziecku przebrnąć przez ten rok szkolny, aby z łatwością i bez stresu zdało egzamin ósmoklasisty z matematyki, polskiego czy angielskiego. Może nawet dopadł cię strach, że w tym roku będzie dość duża konkurencja w rekrutacji do szkół średnich i zastanawiasz się co z tym fantem zrobić.

Spokojnie. Nie jesteś z tymi obawami sam i jest kilka rzeczy, które możesz zrobić i o które możesz zadbać, abyście obydwoje spali spokojnie.

Porozmawiaj!

Wspólnie z dzieckiem na spokojnie porozmawiaj o tym, co może sprawiać kłopot podczas egzaminu ósmoklasisty i czego się obawiacie. To zupełnie naturalne, że pojawia się strach i lęk w takiej sytuacji. Gdyby żadnemu z was nie zależało, nie byłoby tych emocji.

Możecie wspólnie spisać wszystko na kartce i regularnie do niej wracać. Im precyzyjniej wszystko spiszecie tym lepiej. Może się nawet okazać, że te wasze obawy będą się zmieniały w międzyczasie. I może się okazać, że stres związany, na przykład, z matematyką po dwóch czy trzech miesiącach osłabnie, bo zaczniecie nad nią regularnie pracować i zobaczycie, że zadania nie są wcale takie trudne.

Kiedy powiesz dziecku o swoich obawach będzie ono bardziej skłonne podzielić się swoimi. To oczywiste, że twojemu dziecku zależy na tym, aby cię nie zawieźć – nawet jeśli nigdy głośno się do tego nie przyzna.

——————-

Poszukaj rozwiązań!

Na podstawie listy waszych wspólnych obaw poszukajcie wspólnie rozwiązań. W ten sposób oswoicie wroga. Im bardziej precyzyjnie spisane są obawy, tym łatwiej jest szukać rozwiązań

Jeśli obawa jest związana z tym, że dziecko nie ma np. wystarczającej wiedzy z języka polskiego, bo nie czytało lektur ? pomyślcie, co możecie z tym zrobić. Ważne, żeby tutaj dziecka nie atakować i nie oceniać. Jest tak jak jest i nie analizujemy tego, tylko szukamy pomysłów i strategii na wyjście z tej sytuacji. Z pewnością coś jeszcze można zrobić. Grunt to otwarty umysł. Poza tym dzieci są bardziej kreatywne niż dorośli, więc wystarczy odpowiednio zadać pytanie np. Co tu zrobić, żeby (mimo nieprzeczytania lektur) znać ich treść?

Może jest jeszcze czas na doczytanie części tych lektur. Możecie posłuchać audiobooków. Albo w ostateczności skorzystać ze streszczeń. Lepsze to niż nic.

——————-

Zbierz informacje!

Dowiedź się wszystkiego na temat egzaminu ósmoklasisty. Zainteresuj się każdą z jego części ? matematyką, językiem polskim i językiem angielskim (lub innym językiem obcym). Od 2022 obowiązują jeszcze dodatkowe przedmioty do wyboru na początku roku szkolnego we wrześniu: historia, biologia, fizyka, geografia lub chemia.

Sprawdź, jakie są typy zadań, ile ich jest i jak wygląda punktacja.

Sprawdź daty egzaminu ósmoklasisty, czas trwania części z matematyki, polskiego i angielskiego. Dla ułatwienia, piszemy o tym tutaj:

https://okno.edu.pl/egzamin-osmoklasisty

i tutaj:

https://okno.edu.pl/egzamin-osmoklasisty-czego-mozna-sie-spodziewac/

——————-

Zbierz materiały!

Sprawdź, co jest na rynku, jeśli chodzi o materiały przygotowujące do testu dla ósmych klas.

Kup w księgarni lub pobierz z Internetu przykładowe arkusze egzaminacyjne do egzaminu ósmoklasisty, próbne testy, zestawy ćwiczeń i zadania z matematyki, polskiego, angielskiego, historii, biologii, fizyki, geografii i chemii.

——————-

Poszukaj wsparcia!

Jeśli jesteś w stanie sam pomóc swojemu dziecku w przygotowaniach do testu na koniec szkoły, to świetnie! Jeśli jednak wiesz, że Twoje kompetencje są niewystarczające lub zwyczajnie nie masz czasu lub cierpliwości ? poszukaj wsparcia.

Możesz np.: poszukać nauczyciela, który będzie przyjeżdżał na lekcje do Waszego domu i dostosuje się do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka.

Kolejną opcją jest zapisanie dziecka na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty w małej grupie, gdzie obecność innych dzieci może podziałać mobilizująco na Twoją pociechę. My działamy stacjonarnie w Warszawie i online w całej Polsce.

O tym, jak wybrać ten najlepszy piszemy tutaj:

https://okno.edu.pl/jak-wybrac-kurs-przygotowujacy-do-egzaminu-osmoklasisty/

Możesz również skorzystać z naszej oferty!

Pracujemy tylko w małych grupach i na certyfikowanych materiałach.

——————-

Ćwicz regularnie ze swoim dzieckiem!

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie swojego dziecka do testu z matematyki, polskiego, angielskiego, historii, biologii, fizyki, geografii czy chemii.? rób to regularnie.

Najlepiej wyznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu na taką pracę.

Jeśli jest to niemożliwe ? zapisz dziecko na kurs, który odbywa się co najmniej raz w tygodniu.

Sprawdzaj postępy!

Rób regularnie testy do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, polskiego, angielskiego, historii, biologii, fizyki, geografii czy chemii.

Przykładowe testy i arkusze egzaminacyjne z egzaminu na koniec szkoły podstawowej to dobry pomysł na określenie miejsca, gdzie jest Twoje dziecko.

Jeśli posłałeś dziecko na kursu do egzaminu, pytaj regularnie o postępy osobę prowadzącą kurs.

Świętuj ze swoim dzieckiem!

Świętuj ze swoim dzieckiem każdy sukces. Nawet, jeśli to będzie pochwała od osoby prowadzącej kurs na temat zaangażowania dziecka na zajęciach ? nagradzaj dziecko za to.

W ten sposób wzmacniasz u niego tego typu zachowania i zachęcasz do częstszego zgłaszania się. Co więcej ? pokazujesz dziecku, że doceniasz jego wysiłek i pracę.

Akceptuj porażki

W każdej drodze do celu pojawiają się łatwe i trudne momenty, sukcesy i porażki.

Jeśli Twoje dziecko ma braki i musi nadrobić część materiału z matematyki, polskiego,  angielskiego, historii, biologii, fizyki, geografii czy chemii. ? niewątpliwie będzie miało chwile zwątpienia i zniechęcenia.

Przyjmij to jako coś zupełnie normalnego.

——————-

Zadbaj o odpoczynek!

Mimo ciężkiej pracy, jaką będzie wkładało Twoje dziecko w tym roku, a Ty wraz z nim ? znajdź czas na relaks i odpoczynek.

Nie pozwól, aby Twoje dziecko przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty straciło zaangażowanie i motywację. Balans między pracą a odpoczynkiem jest tu niezbędny.