Na co zwrócić uwagę już we wrześniu, żeby dobrze zdać egzamin ósmoklasisty z polskiego?
Na co zwrócić uwagę już we wrześniu, żeby dobrze zdać egzamin ósmoklasisty z polskiego?
Kiedy wakacje dobiegają końca i pora kupować cyrkiel oraz okładać zeszyty, przychodzi refleksja na temat nadchodzącego roku szkolnego. Zwłaszcza ósmoklasiści mogą zerkać w najbliższą szkolną przyszłość z niepokojem, bo przed nimi bardzo ważny moment. Za kilka miesięcy przystąpią do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Wydaje się, że od września do wiosny jest bardzo dużo czasu i nie ma co zaprzątać sobie głowy tak odległymi sprawami? Nic bardziej mylnego! Warto już na początku roku szkolnego przygotować się i zacząć działać.
Pamiętać należy, że planowanie zawsze jest bardzo istotne dla efektywności działania i sukcesów w osiąganiu celów. Kto dobrze przemyśli i zaprojektuje cały proces powtórek, ćwiczeń, nauki, ten na pewno świetnie napisze egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – od czego zacząć?
Zatem! Receptą na sukces jest zaplanowanie całorocznej pracy tak, żeby zdążyć z powtórkami i pewnie poczuć się w pisaniu wypracowań. Przygotowania najlepiej rozpocząć wraz z początkiem ósmej klasy, by na tych kilka intensywnych miesięcy już wcześniej mieć jakiś konkretny pomysł. Na co zwrócić uwagę w tworzeniu planu działania?
Warto podzielić materiał na mniejsze partie: dotyczy to i zagadnień z nauki o języku, i nauki o literaturze oraz kulturze. Warto przeanalizować treści i podzielić je jak najbardziej szczegółowo, by jakieś pomniejsze kwestie nie umknęły i nie zostały zaniedbane.
Zagadnienia z językoznawstwa warto ułożyć w sensownej kolejności, od fonetyki po składnię zdań wielokrotnie złożonych. Warto regularnie wracać do zagadnień poprawnościowych, by zasady ortograficzne i interpunkcyjne stosować odruchowo i bez dłuższego zastanawiania się. Pamiętajmy, wyuczenie, wyćwiczenie umiejętności sprzyja efektywnemu wykorzystaniu czasu podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, a tylko częste, sumienne ćwiczenia czynią mistrza.
Zrób bezpłatny test z egzaminu ósmoklasisty i oszacuj swoje umiejętności
Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie bazy teoretycznej (samodzielne przygotowanie repetytorium ósmoklasisty z języka polskiego) i wykonywanie zadań, które pozwolą zweryfikować poziom znajomości każdego tematu. Wszystkie lektury wymienione w podstawie programowej należy dokładnie przeanalizować, głównie pod kątem motywów, które pojawiają się w poszczególnych tekstach literackich. By uniknąć przykrych wpadek, warto stworzyć notatki (tabele, mapy myśli, rysnotki, diagramy zależności itp.), w których uwzględnione zostaną elementy świata przedstawionego, motywy, tematyka, szczegóły fabuły, biogramy autorów i wszelkie informacje, które są istotne dla zrozumienia tekstu. Nie sposób przecenić roli umiejętności identyfikowania rodzaju i gatunku literackiego, reprezentowanego przez poszczególne lektury, a tę najlepiej wykształcić w sobie poprzez regularną pracę na tekście literackim.
Pozostaje jeszcze kwestia form pisemnych, najwyżej punktowanych na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Na ich wyszlifowanie jest tylko jeden sposób ? pisać, pisać, pisać. Warto sprawdzić w podstawie programowej, umiejętność tworzenia jakich form jest wymagana i ćwiczyć redagowanie wszystkich tekstów ? od najmniej skomplikowanych dedykacji po rozbudowane rozprawki i opowiadania. Plus pamiętajmy, że wymogiem formalnym na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego jest napisanie wypracowania składającego się minimum z 200 wyrazów ? warto nauczyć się szacować liczbę słów w zredagowanym tekście, by potem na żmudne liczenie spójników i zaimków nie marnować czasu na właściwym egzaminie. Formy użytkowe z kolei wymagają stosowania bardzo konkretnie określonych schematów i jeśli przećwiczy się stosowanie tych reguł, to na pewno nie zapomni się o żadnym z koniecznych elementów tekstu.
Równocześnie warto sięgać regularnie po arkusze z języka polskiego dla ósmoklasistów. Dlaczego należy je rozwiązywać? Oczywiście żeby oswoić się z formułą testu i poznać typy zadań, których można się spodziewać na właściwym egzaminie. Na rynku dostępne są różne zestawy egzaminacyjne z kluczami odpowiedzi, na stronie CKE również można znaleźć propozycje zestawów zadań.
Kluczem do sukcesu jest dobre zaplanowanie i systematyczność pracy przez cały rok szkolny. Jeśli poświecicie trochę czasu na zapoznanie się z zapisami podstawy programowej z języka polskiego, rozpiszecie poszczególne wymagania w terminarzu powtórek i ustalicie plan wykonywania arkuszy testowych, na pewno zdążycie się przygotować do egzaminu.
Wraz z końcem wakacji zacznijcie przygotowania do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, drodzy ósmoklasiści!