Kiedy są wyniki z matury 2024?

Wyniki maturalne mają wpływ na kilka istotnych aspektów życia ucznia, zarówno w kontekście edukacyjnym, jak i społecznym. Znacząco wpływają na możliwość podjęcia studiów wyższych. Dobre wyniki mogą otworzyć drzwi do renomowanych uczelni, a niektóre kierunki studiów mogą wymagać określonych wyników z konkretnej matury. Dobrze zdana matura może dać przyszłym studentom stypendia i dotacje, bo niektóre uczelnie oferują granty lub ulgi finansowe na podstawie wyników maturalnych. Wyższe wyniki mogą zwiększyć szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Sukces na maturze może zwiększyć pewność siebie u ucznia, co może przełożyć się na lepsze samopoczucie i motywację do dalszego rozwoju edukacyjnego i zawodowego.

Gdzie i jak sprawdzić wyniki?

Wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich zdawanych egzaminów uczniowie będą mogli sprawdzić samodzielnie poprzez Zintegrowany Interfejs użytkownika (tzw. ZIU; przez tę samą platformę maturzyście mogą składać e-deklarację maturalną) 9 lipca 2024 roku.

Aby sprawdzić wynik należy przejść na stronę ziu.gov.pl/login, a następnie uzupełnić pola “login” oraz “hasło” danymi otrzymanymi uprzednio od dyrektora szkoły, wicedyrektora, wychowawcy lub innego upoważnionego do tego nauczyciela.

Jeżeli zgubiliśmy dane do logowania, możemy o nie poprosić szkołę, w której zdawaliśmy egzamin lub uzbroić się w cierpliwość i pofatygować do szkoły, by dowiedzieć się, czy zdaliśmy maturę, a przy tym można od razu odebrać, o ile zdaliśmy wszystkie egzaminy na poziomie podstawowym, świadectwo maturalne lub aneks, jeśli ktoś próbował poprawić swój wynik maturalny.

Wyniki z matur ustnych

By uzyskać świadectwo maturalne, należy zdać dwa egzaminy ustne:

• z języka polskiego,
  • z wybranego języka nowożytnego (do wyboru: język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski czy włoski, a od roku szkolnego 2026/2027 również łacina).

W przypadku tych egzaminów wynik maturzysta uzyska tego samego dnia, w którym zdaje egzamin maturalny. Po egzaminie z języka polskiego po 6 przeegzaminowanych maturzystów podaje się wynik, a w przypadku języka nowożytnego – po 5 zdających. Tak jak na egzaminie pisemnych, należy uzyskać 30%.

Warto dodać, że te egzaminy nie mają rozróżnienia na poziom podstawowy czy rozszerzony, tak jak to wygląda w przypadku niektórych przedmiotów zdawanych na maturze pisemnej.

O której godzinie będą dostępne wyniki?

Podobnie jak podczas sesji 2022/2023 we wtorek 9 lipca o godzinie 8:30 Centralna Komisja Edukacyjna udostępni wyniki matur. Sprawdzić je mogą zarówno osoby, które przystępowały do matury podczas majowej sesji głównej, jak i podczas sesji dodatkowej.

Trzeba pamiętać, że co roku szczególnie o godzinie 8:30 system może być przeciążony i strona często się zawiesza. Jeśli awaria będzie się przedłużała, a my nie będziemy mogli się doczekać, będzie można także sprawdzić je w szkole.

Wyniki z egzaminów poprawkowych

Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 10 września, tego też dnia CKE ma opublikować pełne wyniki matur, uwzględniające sesję główną majową, dodatkową czerwcową i poprawkową sierpniową.

Warto zaznaczyć, że choć matura jest ważna, to jednak nie jest jedynym czynnikiem decydującym o sukcesie w życiu. Umiejętności interpersonalne, doświadczenia życiowe, praktyka zawodowa i samorozwój również odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu satysfakcji zawodowej i osobistej.

W roku szkolnym 2023/2024 sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja 2024 roku, a egzaminów ustnych od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja 2024 roku.