JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW NA MATURZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO?

Język angielski towarzyszy nam na każdym kroku. Zaczynamy jego naukę bardzo wcześnie, często już na etapie przedszkolnym. Nie jest zaskoczeniem, że w kwestii egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego najczęściej wybierany jest właśnie język angielski. Nawet jeśli znamy go bardzo dobrze, to zdarzają się błędy a matura to nie jest właściwy czas na ich popełnianie. Jej wynik decyduje o przyjęciu na wymarzoną uczelnię i kierunek studiów. Warto zatem być dobrze przygotowanym i wiedzieć jak unikać błędów na maturze.

Nie ma jednego określonego sposobu na naukę i każdy ma swoje techniki. Cel jest jednak ten sam – jak najwyższy wynik. Oto zestaw uniwersalnych wskazówek, które pomogą w osiągnięciu zamierzonego wyniku i ograniczenia pomyłek do minimum.

  1. Oceń swoje możliwości i umiejętności.

Na stronie CKE w dziale „egzamin maturalny” w dokumencie „wymagania egzaminacyjne” znajdziesz podstawę programową ze wszystkich przedmiotów. Sprawdź, co już umiesz. Skup się na tym czego musisz się jeszcze nauczyć i co musisz poprawić. Jeśli masz duże zaległości albo nie rozumiesz części materiału, rozważ zapisanie się na kurs maturalny albo korepetycje.

  1. Twórz notatki i inne pomoce naukowe.

Zrób notatki powtórzeniowe, zwłaszcza z tematów, które sprawiają ci trudność. Na maturze przyda ci się dobra znajomość angielskiej gramatyki, konstrukcji językowych i określonego słownictwa. Żeby to przećwiczyć rozpisz sobie na przykład wszystkie czasy razem z przykładami. Możesz to zrobić w dowolnej formie: plakatu, fiszek czy też osobnego zeszytu do powtórek. Poprzez zapisywanie można o wiele łatwiej zapamiętać materiał. Zadbaj też o to by przyjemnie Ci się na to patrzyło – możesz użyć kolorowych długopisów albo markerów, w ten sposób też zaznaczysz ważniejsze fragmenty.

  1. Powtarzaj materiał.

Na maturze z angielskiego przyda Ci się wiedza ze wszystkich lat nauki tego języka. Warto robić sobie regularne powtórki. Możesz zainwestować w repetytorium maturalne, znajdziesz tam wiele potrzebnej ci wiedzy. Używaj wyżej wspomnianych pomocy naukowych. Narzędzia potrzebne do powtórzeń możesz też znaleźć w Internecie na przykład quizy, fiszki i gotowe grafiki. Jeżeli Twoi znajomi piszą maturę w tym samym czasie, co Ty zaproponuj im wspólną naukę – może być to bardziej efektywne i motywujące do regularnych powtórek.

  1. Rozwiązuj arkusze maturalne.

Rozwiązując arkusze nie tylko powtórzysz materiał, ale też zapoznasz się z formułą egzaminu. Będziesz już znał zadania, które pojawiają się najczęściej, dowiesz się też, co jeszcze musisz powtórzyć. Dzień oficjalnej matury będzie mniej straszny, bo będziesz wiedział, co Cię czeka po otwarciu arkusza.

  1. Ćwicz pisanie.

Wykorzystaj tematy prac pisemnych z poprzednich lat i przerób je samodzielnie. Zasady pisania esejów, rozprawek czy artykułów na maturze z angielskiego są zupełnie inne niż te, które obowiązują przy wypracowaniach z języka polskiego i trzeba o tym pamiętać. Kluczowe jest używanie zwrotów charakterystycznych dla poszczególnych form. Najłatwiej jest
je zapamiętać właśnie wykorzystując je w praktyce. Przy okazji możesz wtedy poćwiczyć pisownię wyrazów, żeby nie popełniać błędów ortograficznych.

  1. Korzystaj z języka angielskiego w życiu codziennym.

Nauka angielskiego to nie tylko zakuwanie formułek i gramatyki. Zacznij oglądać filmy z angielskimi napisami, tłumacz teksty piosenek, czytaj książki po angielsku. Możesz poćwiczyć rozmawianie w tym języku razem ze znajomymi. Wykorzystując angielski w praktyce łatwiej się go nauczysz i poszerzysz swój zasób słownictwa. Przyzwyczajenie się do używania angielskiego na co dzień, bardzo ułatwi ci też zdanie matury ustnej.

  1. Przed maturą zadbaj o swoje samopoczucie.

Część popełnianych na maturze błędów wynika ze zmęczenia albo stresu. W przeddzień egzaminu wyśpij się i spróbuj odpocząć, zrelaksować się. To nie jest czas na siedzenie nad książką do późna. Pamiętaj też o zjedzeniu śniadania i nawadnianiu organizmu.

 

  1. Zalecenia na dzień egzaminu:
  • uważnie czytaj wszystkie polecenia i instrukcje;
  • nie zastanawiaj się zbyt długo nad odpowiedzią, jeśli nie jesteś czegoś pewny, przejdź do następnych zadań, bo może nie starczyć ci na nie czasu;
  • zrób sobie plan wypracowania w brudnopisie;
  • jeśli nie pamiętasz pisowni jakiegoś słowa lub nie jesteś pewny jego znaczenia, spróbuj zastąpić je wyrazem bliskoznacznym;
  • uważaj na tak zwane phrasal verbs i wyrazy wieloznaczne;
  • pamiętaj o poprawnej gramatyce;
  • pilnuj czasu, który ci pozostał;
  • pamiętaj o dokładnym zaznaczeniu swoich odpowiedzi z zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi.