Arkusze maturalne

Arkusze maturalne

Arkusze maturalne zawierają zadania dostosowane do wymagań podstawy programowej danego przedmiotu opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Służą one do sprawdzenia poziomu opanowania wiedzy zdających zgodnie z wymaganiami programowymi z danego przedmiotu, oceny praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów oraz porównania osiągnięć uczniów. Maturzyści obowiązkowo zdają maturę na poziomie podstawowym z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego oraz na poziomie rozszerzonym z jednego z wybranych przedmiotów, określonych w Informatorze o egzaminie maturalnym (Informator maturalny).

Arkusz matura

Typowy arkusz maturalny składa się z:

  • Instrukcji dla zdającego, zawierającej informacje miedzy innymi o czasie trwania egzaminu, sposobie wypełniania arkusza maturalnego, sposobach rozwiązywania zadań, oceniania oraz dozwolonych pomocach.
  • Zadań zamkniętych, zwykle wymagających zaznaczenia jednej lub kilku poprawnych odpowiedzi spośród podanych.
  • Zadań otwartych, wymagających udzielenia odpowiedzi w formie na przykład krótkiej lub dłuższej wypowiedzi w przypadku egzaminu maturalnego z języka polskiego, obliczeń lub szczegółowego rozwiązania zadania.
  • Załączników, zawierających dodatkowe materiały niezbędne do rozwiązania niektórych zadań, na przykład wykresy, tabele, teksty źródłowe czy wybrane wzory matematyczne.

Arkusz na poziomie podstawowym zawiera zadania mające na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy oraz umiejętności wymaganych do uzyskania świadectwa dojrzałości. Arkusz maturalny na poziomie rozszerzonym będzie zawierał zadania wymagające pogłębionej wiedzy z danego przedmiotu.

Zadania maturalne

Rozwiązywanie zadań maturalnych, w zależności od poziomu (podstawowy lub rozszerzony), wymaga nie tylko solidnej wiedzy, ale także umiejętności efektywnego zarządzania czasem i odpowiedniego podejścia do różnych typów zadań. W arkuszu maturalnym można spotkać zadania kilku typów:

  • Zadania zamknięte, wymagające wyboru jednej lub kilku poprawnych odpowiedzi, i oceniane są zwykle w skali od 0-1 za każdą odpowiedź.
  • Zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, wymagające udzielenia krótkiej, konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie w postaci na przykład obliczenia lub definicji.
  • Zadania otwarte rozwiniętej odpowiedzi, wymagające napisania dłuższej wypowiedzi, na przykład uzasadnienia, dokładnego rozwiązania zadania, opisu procesu, analizy tekstu i t.p.

Zadania maturalne z matur z lat poprzednich wraz z rozwiązaniami można znaleźć na stronie CKE  https://www.cke.gov.pl/, na stronie https://arkusze.pl/

Blog - Matura Pracownia

Twój koszyk

Zamknij