Przelicznik punktów na studia
Sposób przeliczania punktów z matury na punkty rekrutacyjne na studia różni się w zależności od uczelni i kierunku studiów. Każda uczelnia ma własny system rekrutacji, który określa, które przedmioty maturalne są brane pod uwagę, w jakim stopniu są one ważone oraz jak przelicza się wyniki procentowe na punkty. Oczywiste jest, że im wyższy wynik z matury osiągniemy, tym więcej punktów rekrutacyjnych dostaniemy, a co za tym idzie, tym większe szanse mamy na dostanie się na wybrany kierunek.
Punkty na studia
Podczas przeliczania punktów na studia uwzględnia się: poziom egzaminu, waga przedmiotu oraz wynik procentowy. Wiadomo, że wynik z matury na poziomie rozszerzonym będzie więcej wart niż wynik z matury na poziomie podstawowym. Każdy przedmiot będzie miał przypisaną określoną wagę i w zależności od kierunku studiów będzie miał wyższą lub niższą wagę. Zgodnie z ustalonymi na konkretnej uczelni zasadami wynik procentowy z egzaminu w zależności od przypisanej mu wagi będzie się przeliczał na punkty rekrutacyjne na studia.
Oprócz wyników z matury szansę na dostanie się na wymarzony kierunek mogą podnieść dodatkowe punkty za osiągnięcia, które pokazują zaangażowanie i rozwój osobisty kandydata.
Dodatkowe punkty na studia można dostać za: osiągnięcia w konkursach przedmiotowych związanych z danym przedmiotem, zwłaszcza na szczeblu ogólnopolskim; osiągnięcia sportowe na poziomie krajowym lub międzynarodowym; certyfikaty językowe; praktyki zawodowe związane z kierunkiem studiów; osiągnięcia artystyczne; wolontariat.
Przeliczanie punktów na studia
Wymagania rekrutacyjne różnych uczelni, zarówno jak i sposób przeliczania wyników z egzaminu maturalnego na punkty rekrutacyjne często bardzo się różnią. Aby obliczyć swoją liczbę punktów na wybrany kierunek studiów przede wszystkim należy dokładnie się zapoznać z wymaganiami rekrutacyjnymi wybranej uczelni.
Na przykład na wybranej uczelni wynik z matury na poziomie rozszerzonym w % mnożony jest przez 1 a na poziomie podstawowym dzielony jest przez 2. Każdy przedmiot ma swoją wagę: np. matematyka ma wagę 0,8, a język obcy 0,3. Zatem by przeliczyć swoje osiągnięcia z matury na punkty na studia należy wynik z każdego przedmiotu pomnożyć przez jego wagę i wyniki te ze sobą dodać.
Na przykład, jeśli matematyka ma wagę 0,8, a wynik matury rozszerzonej z matematyki wyniósł 70%, to punkty rekrutacyjne będą wynosiły: 70% × 0,8 = 56 punktów. Z języka angielskiego przelicznik to 0,3, a twój wynik z matury na poziomie podstawowym to 96%, to dostaniesz 96% × 0,3 : 2 = 14 punktów. W sumie z matematyki i angielskiego będziesz miał 56 + 14 = 70 punktów rekrutacyjnych.
Kalkulator punktów na studia
Każda uczelnia ma własny system przeliczania punktów na studia. Zanim zaczniesz przeliczać swoje wyniki na punkty rekrutacyjne, zapoznaj się dokładnie z wymaganiami wybranej uczelni. Jeśli zależy ci na dostanie się na konkretny kierunek to warto jest się zapoznać z progami punktowymi dla danego kierunku z lat poprzednich, da to ci wgląd w to jakie wyniki maturalne potrzebujesz osiągnąć by dostać się tam, gdzie chcesz. By mniej więcej określić swoje szanse na dostanie się na tę lub inną uczelnie możesz zawsze skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów punktów na studia. Jeden z nich znajdziesz pod tym linkiem. Ale pamiętaj, to tylko orientacyjne informacje.