Matura poprawkowa z matematyki – czy masz się czego obawiać

Matura poprawkowa z matematyki – czy masz się czego obawiać

Matura poprawkowa najczęściej dotyczy matury z matematyki, języka polskiego oraz języka angielskiego. Do poprawki z matury przystępują zwykle osoby, które nie zdały jednego obowiązkowego egzaminu maturalnego w pierwszym terminie (na poziomie podstawowym) lub nie przystąpiły do niego z uzasadnionych przyczyn losowych (np. choroba).

Poprawka z matury

Warto jest wiedzieć, że::

  • Na poprawce z matury możesz poprawiać tylko jeden przedmiot obowiązkowy. Jeśli miałeś/aś pecha i nie udało się zdać więcej niż jednego przedmiotu, to trzeba będzie poczekać do następnego roku.
  • Poprawka zwykle odbywa się w sierpniu, a dokładny termin jest ustalany przez Centralną Komisję Egzaminacyjna.
  • Zakres materiału i poziom trudności są takie same jak na maturze majowej.

Poprawka z matematyki

Odczuwanie pewnego poziomu stresu przed poprawką z matematyki jest rzeczą naturalną. Potraktuj to jako drugą szansę, którą możesz dobrze wykorzystać!

Jednym z najczęstszych mitów jest poziom trudności matury poprawkowej. Poprawka z matematyki wcale nie jest trudniejsza! Poziom trudności zadań jest zbliżony do tego z terminu majowego. Ale zadania też nie będą łatwiejsze ponieważ arkusze na maturę majową i poprawkową są układane przez CKE w sposób niezależny.

Zakres materiału na maturze poprawkowej niczym się nie różni od tego na maturze majowej i  obejmuje zagadnienia z całej podstawy programowej matematyki na poziomie podstawowym. Ale są działy, które często, a nawet zawsze się pojawiają w arkuszach maturalnych z matematyki. Między innymi:

  • Liczby rzeczywiste i wyrażenia algebraiczne: Działania na potęgach i pierwiastkach, logarytmy, procenty, przedziały liczbowe.
  • Równania i nierówności: liniowe, kwadratowe (w tym z parametrem), wielomianowe.
  • Funkcje: liniowa i kwadratowa (wykres, wzory, własności, miejsca zerowe, wierzchołek, monotoniczność).
  • Ciągi: arytmetyczne i geometryczne, w szczególności wzory na n-ty wyraz i sumę początkowych wyrazów.
  • Planimetria: własności figur płaskich (trójkąty, czworokąty, okręgi), twierdzenie Pitagorasa, podobieństwo i przystawanie figur.
  • Geometria analityczna: równanie prostej, odległość punktów, środek odcinka, proste równoległe i prostopadłe.
  • Stereometria: objętości i pola powierzchni brył (graniastosłupy, ostrosłupy, walce, stożki, kule).
  • Kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka: podstawowe pojęcia, zliczanie możliwości, prawdopodobieństwo zdarzeń, średnia arytmetyczna, mediana.

Matura poprawkowa z matematyki

W sesji sierpniowej najwięcej osób przystępuje do matury poprawkowej z matematyki, a procent zdawalności poprawki z matematyki jest wysoki. Przekracza on 80%, a w niektórych latach zbliża się do 90%. Świadczy to o tym, że poprawka – to realna szansa na zdanie egzaminu.

Przed maturą poprawkową z matematyki przede wszystkim masz więcej czasu na przygotowanie, właściwie ponad 2 miesiące od majowej do sierpniowej. Już wiesz, jak wygląda egzamin, lepiej panujesz nad stresem, znasz atmosferę. Co może sprawić, że poczujesz się pewniej. Masz szansę na dokładną analizę własnych błędów by skupić się na tych obszarach, które poszły najgorzej.

A zatem, by dobrze zdać maturę poprawkową z matematyki warto jest:

  • Przeanalizować swój arkusz z matury majowej. Sprawdzić gdzie zostały popełnione błędy? Czy były to błędy rachunkowe, czy brak znajomości wzoru/metody?
  • Skupić się na tych działach, które sprawiły Ci najwięcej trudności.
  • Rozwiązywać arkusze: Im więcej rozwiążesz arkuszy z poprzednich lat (zarówno majowych, jak i poprawkowych) tym lepiej oswoisz się z typami zadań oraz nauczysz się lepiej zarządzać czasem. Zwracaj uwagę na klucz odpowiedzi i schematy punktowania.
  • Skorzystać z pomocy doświadczonych nauczycieli: Jeśli potrzebujesz wsparcia, rozważ korepetycje lub kursy przygotowawcze.
  • Nauczyć się zarządzać stresem: może on blokować myślenie, więc staraj się go minimalizować. Podejdź do egzaminu z pozytywnym nastawieniem.

A zatem do dzieła! Nie masz się czego obawiać. Jest to Twoja szansa na uzyskanie świadectwa dojrzałości. Pamiętaj, że wielu osobom się to udaje!

Blog - Matura

Twój koszyk

Zamknij