Sposoby na szybką powtórkę przed egzaminem ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty 2024

Już w maju uczniowie klas 8 przystąpią do tak zwanej „małej matury”, czyli egzaminu kończącego szkołę podstawową. Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w następujących terminach: 

  • 14 maja 2024 roku (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
  • 15 maja 2024 roku (środa) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki.
  • 16 maja 2024 roku (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z języka nowożytnego.

Skąd ten stres?

Słowo „egzamin” wiąże się przeważnie z dużym stresem. Od naszego wyniku często zależy, do jakiej szkoły dostaniemy się oraz może to mieć duży wpływ na naszą przyszłość. Ten lęk na egzaminie wynika często z niepewności, co do posiadanych umiejętności i niewiedzy. Niektórych może również przytłoczyć ilość materiału do przyswojenia, jednak są na to sposoby, by zdać egzamin jak najlepiej!

Egzamin ósmoklasisty – język polski

Na pierwszym egzaminie jest do wypełnienia arkusz z naszego rodzimego języka. Na jego uzupełnienie mamy 120 minut. Niejako składa się z dwóch części:

  • Część testowa, która obejmuje najczęściej:
    • czytanie ze zrozumieniem,
    • zagadnienia typowo gramatyczne,
    • zagadnienia z zakresu kształcenia językowego,
    • wiedza z literatury, w tym oczywiście z lektur obowiązkowych,
    • krótka forma wypowiedzi (najczęściej zaproszenie lub ogłoszenie).
  • Forma wypowiedzi – do wyboru rozprawka lub opowiadanie twórcze lub odtwórcze.

Egzamin ósmoklasisty – matematyka

Na ten egzamin w wersji standardowej możemy przeznaczyć maksymalnie 100 minut. W arkuszu znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź, najczęściej jedną,  spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się między innymi zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie.

Egzamin ósmoklasisty – język obcy nowożytny

Najczęściej uczniowie wybierają język angielski, jednak można wybrać również inny język nowożytny, taki jak: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. WAŻNE! Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Na napisanie tego egzaminu uczniowie najczęściej mają 90 minut; jest to najkrótszy ze wszystkich trzech egzaminów. W ramach tego egzaminu ósmoklasiści występują zadania obejmujące:

  • rozumienie ze słuchu,
  • znajomość funkcji językowych,
  • rozumienie tekstów pisanych,
  • znajomość środków językowych,
  • wypowiedź pisemna.

Powtórki – z czego skorzystać?

Jest wiele sposobów na powtórzenie wiedzy. Doskonałym pomysłem jest korzystanie z gotowych nagrań, które są dostępne w sieci – można skorzystać z bezpłatnych materiałów stworzonych często przez nauczycieli lub entuzjastów języka polskiego, matematyki czy języka obcego na YouTubie, TikToku czy innym kanale, a także nabyć materiały stworzone przez profesjonalistów. Do dyspozycji są:

Najkorzystniej skorzystać z pełnego pakietu 3 w 1. To doskonały sposób, by szybko przypomnieć sobie najważniejsze treści.

Warto zerknąć również na arkusze egzaminacyjne CKE z ubiegłych edycji – do dyspozycji mamy arkusze z lat 2019, 2020, 2021, 2022, i 2023. Można zapoznać się wówczas ze specyfiką pytań, które pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty.

Gry edukacyjne

W sieci do dyspozycji jest wiele materiałów, które są bezpłatne i pomagają w przygotowaniach w myśl „bawiąc uczą”. Można sprawdzić się poprzez quizy na Kahoocie czy Quizizzie, czy dopasować lub uzupełniać luki na learningapss lub na WordWallu.

YouTube

Nie pamiętasz jakiegoś zagadnienia z arytmetyki? Nie kojarzysz, kiedy stosuje się czas Present Perfect? A może wypadło Ci z głowy, o czym było Quo vadis? Na YouTubie znajdziesz mnóstwo materiałów, które przypomną Ci te wiadomości lub wytłumaczą w przystępny sposób.

Repetytoria

Może część być przeciążona używaniem materiałów multimedialnych, dlatego warto skorzystać z gotowych papierowych repetytoriów, które w sposób logiczny i uporządkowany przypominają materiał do egzaminu ósmoklasisty zgody z wymaganiami CKE na ten egzamin. Zawierają one najczęściej treści tłumaczące dane zagadnienia wraz z ćwiczeniami i przykładami zadań, które można spotkać podczas egzaminu w maju.

Najlepiej uczyć się systematycznie i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Oprócz szybkich powtórek, warto gruntowanie przygotować się do tego egzaminu, szczególnie, jeśli zależy nam na dostanie się do dobrego liceum czy technikum. Wówczas można pomyśleć o całorocznym kursie przygotowującym do danego egzaminu z przedmiotu, z którego nie czujemy się zbyt pewnie.

 

Warto pamiętać, że wyniki egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sieci 3 lipca 2024 roku.