Ile punktów potrzeba aby dostać się do liceum

Ile punktów potrzeba aby dostać się do liceum

Punkty do liceum

Punkty do liceum – za co są naliczane i w jaki sposób? Czy wystarczy, by dostać się do wymarzonej szkoły? Ile punktów do konkretnej szkoły średnie? Są to pytania, które zadaje sobie każdy ósmoklasista przed egzaminem a i zaraz po bowiem nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i warto jest mieć wiedzę na temat progów punktowych w różnych szkołach, nie tylko w tej jednej jedynej z pierwszego wyboru. Punkty do liceum, a mianowicie próg przyjęcia do konkretnych klas/profili wybranej szkoły nieznacznie się różnią z roku na rok, ale znajomość progów punktowych z lat ubiegłych daje wyobrażenie o tym ile trzeba posiadać punktów by marzenia się spełniły.

 

Każda szkoła ustala własne progi punktowe, po osiągnięciu których uczeń się dostaje na dany konkretny profil. W związku z czym posiadanie wiedzy na temat ile punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty, z ocen na świadectwie oraz innych osiągnięć by dostać się do wybranej szkoły jest kluczowe by określić cel, do którego dążymy. Ta wiedza będzie również przydatna w przypadku gdy nie jesteśmy pewni swoich wyników, a chcemy dostać się do jak najlepszej szkoły.

 

Ile punktów do liceum

Ile punktów do liceum trzeba posiadać by marzenia się spełniły? Progi punktowe do liceum różnią się w zależności od miejscowości, w której liceum się znajduje, od pozycji liceum w rankingu szkół oraz od profilu, który wybierzemy. Tak na przykład na profile ścisłe w liceach Warszawskich progi punktowe w roku ubiegłym wahały się od minimum 52.7 na 200 do 192.9 na 225 (w szkołach z oddziałami dwujęzycznymi).

 

Ile trzeba mieć punktów żeby dostać się do liceum

Warto też wiedzieć jakie kryteria punktowe są określone na konkretnym profilu w wybranej szkole. Tak w szkołach dwujęzycznych lub ze specyficznymi profilami maksymalna liczba punktów może się różnić od podstawowych 200 punktów:

  • maksymalnie 100 pkt. z egzaminu ósmoklasisty,
  • 100 pkt za świadectwo w tym 18 pkt. za szczególne osiągnięcia oraz 7 pkt za świadectwo w z wyróżnieniem i 3 punkty za wolontariat.

Tak w ubiegłorocznej rekrutacji do liceów punktacja się wahała od 200 (w większości szkół licealnych) do 300 punktów (XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące klasa Politechniczna – fizyczna | 1DF)

Kalkulator punktów do liceum

Na punkty rekrutacyjne do liceum w 2025 roku  będą się składały:

  • 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty,
  • 100 punktów za świadectwo i dodatkowe konkursy.

A więc maksymalnie 200 punktów.

Obliczanie punktów do liceum z egzaminu ósmoklasisty jest bardzo intuicyjne. A mianowicie: z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz matematyki wystarczy pomnożyć wynik procentowy z egzaminu przez współczynnik 0,35, natomiast z języka obcego nowoczesnego współczynnik ten jest nieco niższy, gdyż stanowi on 0,3. Zatem, na przykład, jeżeli z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty dostaniesz 100%, to przekłada się to na 0,35∙100 =  35 punktów rekrutacyjnych. Podobnie z matematyki, 100% z egzaminu da nam 35 punktów rekrutacyjnych. A z języka obcego nowoczesnego 100% to 30 punktów rekrutacyjnych.

Do obliczania punktów za świadectwo bierzemy pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch przedmiotów ustalonych przez dyrektora szkoły, a także punkty za specjalne osiągnięcia.

Za oceny na świadectwie:

  • celujący (6) – 18 punktów,
  • bardzo dobry (5) – 17 punktów,
  • dobry (4) – 14 punktów,
  • dostateczny (3) – 8 punktów,
  • dopuszczający (2) – 2 punkty.

Za dodatkowe osiągnięcia, które liczą się w rekrutacji do szkoły średniej:

  • Śwadectwo z „czerwonym paskiem” – dodatkowe 7 punktów.
  • Osoby angażujące się w działania wolontariatu szkolnego  – dodatkowe 3 punkty.

Od 2 do 10 dodatkowych punktów rekrutacyjnych za jeden, ale nie więcej niż 18 w sumie można uzyskać za osiągnięcia w konkursach wiedzy, za osiągnięcia artystyczne i sportowe o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym.

Aby dodatkowe punkty zostały przyznane, osiągnięcie kandydata musi zostać wpisane na świadectwo ukończenia szkoły. O wpisie decyduje dyrektor szkoły.

Przelicznik punktów do liceum

Przeliczanie punktów do liceum możemy dokonać korzystając z powyższego schematu, ale również przydatne są już gotowe narzędzia dostępne między innymi na pod tym linkiem. Znajdziemy tam między innymi informacje na temat profili szkół licealnych jak i progi punktowe z roku ubiegłego do większości szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Ale pamiętajmy, progi punktowe zarówno jak i kryteria przyjęcia do wybranych klas mogą się zmieniać z roku na rok, więc warto jest zajrzeć na stronę wybranej szkoły by sięgnąć po aktualne informacje.

Blog - Egzamin ósmoklasisty

Twój koszyk

Zamknij