(Po)rady matematyków dla przyszłych maturzystów

Od dekady egzamin z matematyki jest obowiązkową częścią matury i dla wielu to zmora i droga przez mękę. Czy faktycznie tak trudno zdobyć 30%, by w sierpniu nie podchodzić do matury poprawkowej? Jak zdać maturę z matematyki?

GARŚĆ (PO)RAD DLA PRZYSZŁYCH MATURZYSTÓW

  1. Kupcie repetytoria i zbiory arkuszy maturalnych z matematyki

Obecnie na rynku jest sporo zbiorów czy repetytoriów, które zawierają zadania maturalne z matematyki, a także przykładowe arkusze maturalne. Przychodzi tu na myśl powiedzenie ?trening czyni mistrza?; żeby dobrze zdać maturę, w zasadzie z każdego przedmiotu, warto dużo ćwiczyć i sprawdzać się, wykonując w domu sporo ćwiczeń i zadań.

W porównaniu do, na przykład, języka polskiego, arkusz maturalny z matematyki można sobie samodzielnie sprawdzić, z wypracowaniem nie ma takiej wygody.

Jeżeli nie mamy środków, by nabyć zeszyt ćwiczeń z matematyki, to możemy skorzystać z darmowych arkuszy, które znajdziemy na przykład na stronie CKE.

  1. Korzystajcie z tablic matematycznych

Podczas matury każdy maturzysta ma do dyspozycji tablice matematyczne, które mogą naprawdę wiele pomóc. Nie trzeba, jak dawniej, znać na pamięć wzorów skróconego mnożenia, funkcji kwadratowej czy wartości trygonometrycznych, wystarczy potrafić je wykorzystać. Bardzo często już za samo podstawienie danych pod wzór można dostać punkty.

  1. Polecenia i sposób rozwiązywania zadań

Zmora uczniów ? czytanie tekstów i pytań bez zrozumienia. Zanim napiszemy odpowiedź, musimy poszukać w zadaniu pytania, możemy je sobie podkreślić, by wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Korzystajmy także, przy rozwiązywaniu zadań, z brudnopisu, wypiszmy ?dane? i ?szukane?, które ułatwią nam liczenie delty czy niewiadomej. Możemy tam również sytuację podaną w poleceniu zwizualizować czyli dosłownie narysować ? szczególnie w zadaniach związanych z funkcjami liniowymi czy geometrią.

Należy również pamiętać, że nie powinniśmy stosować skrótów myślowych. Musimy pokazać egzaminatorowi krok po kroku, jak uzyskaliśmy dany wynik. Nie doszukuj się na siłę ?haczyka? w zadaniu, nawet jeżeli odpowiedź wydaje się zbyt absurdalna; czasem na przykład faktycznie wynik zawiera cyfrę czy liczbę nieskończoną, co może się nam wydać mało prawdopodobne.

  1. Czas

Po pierwsze rozwiązujmy przykładowe arkusze maturalne z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym w domu, zorientujemy się nie tylko, jaką mamy wiedzę, ale również sprawdzimy, ile zajmuje nam wypełnienie konkretnych poleceń.

Miejmy również świadomość, że matura z matematyki jest ułożona w taki sposób, żeby znalazły się na niej zadania z każdego przerabianego działu ? od ciągów przez kombinatorykę aż po pochodne funkcji. Arkusze są przygotowane w taki sposób, żeby zawierały niemal takie same zadania w każdym roku, ale z innymi danymi.

Najważniejszy jest cel!

Nieważne jaka drogę wybierze maturzysta, żeby rozwiązać zadanie, najważniejszy jest cel, a więc wynik. Matura z matematyki jest tak skonstruowana, że niektóre zadania możemy rozwiązać na różne sposoby. Chodzi o sposób rozumowania, a nie szablonowość. Często w kluczu do matury z matematyki ? niezależnie od poziomu, występuje wiele dróg do zdobycia upragnionych punktów. Rozwiązanie nieszablonowe, nawet jeżeli idziemy ?na około?,  może doprowadzić nas do poprawnej odpowiedzi.

Wielu uczniów szkół średnich narzeka na to, że została im narzucona matura z matematyki, jednak ten przedmiot kształtuje umiejętność logicznego myślenia i ułatwia codzienne życie (np. ekonomia życia codziennego; kwestie bankowe, zakupy, remonty, budowa domu). Warto więc przyłożyć się trochę do niej i ją polubić ?