Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2025

Prawie każdy siódmoklasisty tuż przed wakacjami zaczyna myśleć o tym, co go czeka w klasie ósmej.
Nie tylko czeka go moment decyzji co do wyboru szkoły średniej ale też przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, który zazwyczaj odbywa się w połowie maja na koniec klasy ósmej.
Egzamin ósmoklasisty obejmuje materiał z polskiego, matematyki i jednego z języków nowożytnych.

I na przestrzeni ostatnich kilku lat trochę było zmian w związku z tym egzaminem. Nie tylko zakres przedmiotowy miał ulec zmianie, choć ostatecznie pozostały trzy przedmioty, to jeszcze zakres programowy ulegał modyfikacji w czasie pandemii i przez to przez jakiś czas materiał byk okrojony.
Obecna formuła egzaminu ma szansę zostać na dłużej w niezmienionej postaci. A dodatkowo od roku szkolnego 2024/2025 lista lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty została znacznie rozszerzona i warto się nad tym trochę pochylić planując przygotowania.

Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty 2025?

Pewnie każdy ma swoje ulubione filmy czy muzykę. Podobnie jest z książkami. I są takie dzieci, które z większą łatwością napiszą pracę pisemną nawiązując do „Akademii Pana Kleksa” a inne nawiązując do „W pustyni i w puszczy”. Najważniejsza zmiana od 2024/2025 polega na tym, że do listy lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty zostały dodane lektury z klas 4-6, wcześniej obowiązywały jedynie te z klasy 7 i 8.

Zastanawiając się więc nad tym, jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku warto uważnie prześledzić wszystkie lektury z listy od klasy czwartej do ósmej.

Lista lektur egzamin ósmoklasisty 2025

Lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty w 2025 jest ogólnie dostępna i można ją sprawdzić w Dzienniku Ustaw z dnia 20.08.2021, gdzie lista lektur obowiązkowych jest podana dla wszystkich etapów edukacyjnych: klas I-III, IV-VI i VII-VIII. Od roku 2025 na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego obowiązują lektury przypisane do klas VII-VIII jak i IV-VI.

Lista lektur obowiązkowych egzamin ósmoklasisty 2025

Do tej pory lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty, omawiana w klasie 7 i 8, wyglądała następująco:

1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

2) Aleksander Fredro, Zemsta;

3) Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;

4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

5) Ignacy Krasicki, Żona modna;

6) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany

utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);

7) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

8) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

9) Juliusz Słowacki, Balladyna;

10) Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

11) Sławomir Mrożek, Artysta;

12) Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż);

13) wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,

Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława

Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego

Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.”,

Dodatkowe lektury na egzaminie ósmoklasisty od 2025 roku

Poniżej lista nowych obowiązkowych lektur, które są omawiane w klasie 4, 5 i 6.

1) Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;

2) Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);

3) René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);

4) Ignacy Krasicki, wybrane bajki;

5) Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;

6) Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwycza#je i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);

7) Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;

8) Bolesław Prus, Katarynka;

9) Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;

10) Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;

11) John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;

12) Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;

13) wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter

i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;

14) Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy,

o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;

15) wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;

16) wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin,

Bajka o rybaku i rybce;

17) wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbi#gniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza,

Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskie#go oraz pieśni i

Lektury na egzaminach ósmoklasisty

Lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty od 2025 roku znacznie się poszerzyła. Jednak dla uczniów, którzy skrupulatnie czytają w każdej klasie lektury ta zmiana nie powinna mieć większego znaczenia. A nawet jeśli ktoś nie czytał lektur, zawsze może w ostatniej klasie szkoły podstawowej nadrobić zaległości czytając zaległe lektury, czytając opracowania lub idąc na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty 2025, żeby w pigułce dostać informacje te temat tych lektur.

Blog - Egzamin ósmoklasisty

Twój koszyk