Kuć czy nie kuć? Oto jest pytanie? Czyli 10 rad dla maturzystów

Kuć czy nie kuć? Oto jest pytanie? Czyli 10 rad dla maturzystów

Kuć czy nie kuć? Oto jest pytanie? Czyli 10 rad dla maturzystów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami abiturient po szkole średniej jest zobowiązany do przystąpienia do egzaminu maturalnego, składającego się łącznie z minimum 6 egzaminów (mowa o czasie poza pandemią):

? z języka polskiego na poziomie podstawowym w formie ustnej i pisemnej;

? z języka nowożytnego na poziomie podstawowym w formie ustnej i pisemnej;

? z matematyki na poziomie podstawowym w formie pisemnej;

? z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Co zrobić, żeby zdobyć upragnione ? dla jednych 30%, a dla innych 100%? Czy warto uczyć się całą szkołę średnią, zarywać noce i siedzieć cały czas z nosem w książkach? Czy powtórka do matury musi być uciążliwa?

 

10 wskazówek skutecznego przygotowania do matury

 

  1. SPRAWDŹ, KIEDY UCZYSZ SIĘ NAJEFEKTYWNIEJ

Przeprowadź eksperyment ? raz wstań rano i ucz się po śniadaniu, innym razem późnym wieczorem. Każdy z nas ma inną porę, w której najlepiej chłonie wiedzę. To może być kluczowe w ostatnich tygodniach do przygotowywania się do matury.

  1. NAUKA Z KIMŚ CZY SAMEMU?

Można również zobaczyć, czy nie lepiej przyswaja nam się materiału z kimś, zamiast samotnie?Warto spotkać się z przyjacielem i wspólnie z nim powtarzać materiał, wzajemnie odpytując się; może to w znaczący sposób mobilizować nas do nauki.

  1. ZNAJDŹ SWÓJ SPOSÓB NA PRZYSWAJANIE WIEDZY

Czy znasz swój najefektywniejszy sposób przyswajania wiedzy? Jeżeli nie, wypróbuj kilka technik. W zapamiętywaniu może pomóc przepisywanie podręczników, własnoręczne robienie notatek, chodzenie po pokoju i powtarzanie materiału. Można stosować technikę skojarzeniową, żeby lepiej zapamiętać wybrane słówka z angielskiego, skojarzmy je z innym lub innymi słowami. Nowym sposobem jest słuchanie wykładów na YouTubie i robienie notatek w domu. Po wieczornej nauce, warto rano powtórzyć materiał do matury, wówczas lepiej przyswoimy wiedzę.

  1. NASTAWIENIE

Kluczowa rzecz w naszym życiu ? nie tylko przed egzaminem maturalnym, ale przed każdą inną stresującą sytuacją. Nie nastawiajmy się z góry na przegraną! Klucz do sukcesu to nastawienie i pozytywne myślenie. Jeżeli od razu przyjmiemy, że oblejemy maturę z polskiego czy z matematyki, to może od razu sobie odpuśćmy? Idźmy z przeświadczeniem zdania egzaminu. Nie martwmy się na zapas.

  1. KONSEKWENCJA I WYTRWAŁOŚĆ

Najgorszym sposobem nauki jest odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Dużo łatwiej jest powtórzyć sobie wiedzę, którą sukcesywnie i na bieżąco zdobywaliśmy w szkole podczas lekcji, niż na miesiąc przed egzaminem maturalnym. Prokrastynacja, czyli odkładanie czegoś na później jest częstym zjawiskiem u maturzystów. Jeżeli nie będziemy regularnie przygotowywać się do sprawdzianów, możemy nie nadrobić zaległości w miesiąc czy tydzień przed maturą.

  1. ARKUSZE I PROCEDURY MATURALNE

Przyszli maturzyści powinni dobrze znać to, co ich czeka, dlatego należy zapoznać się z kryteriami oceniania matury oraz polecenia, które mogą nas spotkać w przyszłości podczas matury. Powinniśmy przejrzeć arkusze z poprzednich lat z matury właściwej, a także z próbnej, organizowanej często przez różne wydawnictwa popularno-naukowe.

  1. SEN

Nastolatkowie często nie zwracają uwagi na te ten kluczowy aspekt naszego życia. Dlatego spróbuj chodzić spać o regularnej porze i spędzać w łóżku ok. 7-8 godzin. Dużym błędem jest spędzanie czasu do ostatniej chwili przed snem przy laptopie lub zasypianie ze smartfonem. Nie dosyć, że może to wpłynąć negatywnie na zasypianie, to również na jakość snu, a tym samym na naszą koncentrację i percepcję przy zdobywaniu wiedzy.

  1. DIETA

Mając 17 czy18 lat, nie zwracamy często uwagi na to, co jemy, a to również znaczący element przy naszym rozwoju. Jeżeli nasz organizm jest obciążany fast foodami i energetykami, nie oczekujmy cudów, że będziemy pełni energii i w nastroju do nauki. Przyjmowanie zbyt dużej ilości węglowodanów, a co za tym idzie źle zbilansowanej diety, sprawia, że czujemy się ospali, smutni i zmęczeni. Zamieńmy pizzę na owoce, warzywa i ryby, a od razu poczujemy się lepiej.

  1. POMYŚL O PRZYSZŁOŚCI

Przed maturą warto pomyśleć o przyszłości. Czy zamierzamy studiować, czy zaprzestaniemy naszą edukację na szkole średniej. Inaczej wówczas będziemy podchodzić do egzaminu maturalnego. Jeżeli nie myślimy o zostaniu studentem, nasze podejście będzie zdecydowanie luźniejsze, od osoby, która pragnie dostać się na psychologię czy prawo. Wybór kierunku również jest kluczowy ? inaczej będziemy się przygotowywać do egzaminu maturalnego z polskiego, a inaczej z biologii, która jest brana pod uwagę przy rekrutacji na medycynę. Lepiej skupić się i poświęcić więcej czasu na przedmioty punktowane na studiach.

  1. BALANS

Pamiętaj, że nie samą nauką człowiek żyje. Warto znaleźć ?złoty środek?, o którym rozwodził się Arystoteles. Szkoła, lekcje, sprawdziany i prace domową są istotne, ale musimy również odpocząć i pobyć z rodziną i znajomymi. Umysł nie działa bez zdrowego ciała więc należy poświęcić też czas na aktywność fizyczną i uprawiać sport.

Blog - Matura Blog Marty Hendzel Matura

Twój koszyk

Zamknij