Kuć czy nie kuć? Oto jest pytanie? Czyli 10 rad dla maturzystów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami abiturient po szkole średniej jest zobowiązany do przystąpienia do egzaminu maturalnego, składającego się łącznie z minimum 6 egzaminów (mowa o czasie poza pandemią):

? z języka polskiego na poziomie podstawowym w formie ustnej i pisemnej;

? z języka nowożytnego na poziomie podstawowym w formie ustnej i pisemnej;

? z matematyki na poziomie podstawowym w formie pisemnej;

? z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Co zrobić, żeby zdobyć upragnione ? dla jednych 30%, a dla innych 100%? Czy warto uczyć się całą szkołę średnią, zarywać noce i siedzieć cały czas z nosem w książkach? Czy powtórka do matury musi być uciążliwa?

 

10 wskazówek skutecznego przygotowania do matury

 

  1. SPRAWDŹ, KIEDY UCZYSZ SIĘ NAJEFEKTYWNIEJ

Przeprowadź eksperyment ? raz wstań rano i ucz się po śniadaniu, innym razem późnym wieczorem. Każdy z nas ma inną porę, w której najlepiej chłonie wiedzę. To może być kluczowe w ostatnich tygodniach do przygotowywania się do matury.

  1. NAUKA Z KIMŚ CZY SAMEMU?

Można również zobaczyć, czy nie lepiej przyswaja nam się materiału z kimś, zamiast samotnie?Warto spotkać się z przyjacielem i wspólnie z nim powtarzać materiał, wzajemnie odpytując się; może to w znaczący sposób mobilizować nas do nauki.

  1. ZNAJDŹ SWÓJ SPOSÓB NA PRZYSWAJANIE WIEDZY

Czy znasz swój najefektywniejszy sposób przyswajania wiedzy? Jeżeli nie, wypróbuj kilka technik. W zapamiętywaniu może pomóc przepisywanie podręczników, własnoręczne robienie notatek, chodzenie po pokoju i powtarzanie materiału. Można stosować technikę skojarzeniową, żeby lepiej zapamiętać wybrane słówka z angielskiego, skojarzmy je z innym lub innymi słowami. Nowym sposobem jest słuchanie wykładów na YouTubie i robienie notatek w domu. Po wieczornej nauce, warto rano powtórzyć materiał do matury, wówczas lepiej przyswoimy wiedzę.

  1. NASTAWIENIE

Kluczowa rzecz w naszym życiu ? nie tylko przed egzaminem maturalnym, ale przed każdą inną stresującą sytuacją. Nie nastawiajmy się z góry na przegraną! Klucz do sukcesu to nastawienie i pozytywne myślenie. Jeżeli od razu przyjmiemy, że oblejemy maturę z polskiego czy z matematyki, to może od razu sobie odpuśćmy? Idźmy z przeświadczeniem zdania egzaminu. Nie martwmy się na zapas.

  1. KONSEKWENCJA I WYTRWAŁOŚĆ

Najgorszym sposobem nauki jest odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Dużo łatwiej jest powtórzyć sobie wiedzę, którą sukcesywnie i na bieżąco zdobywaliśmy w szkole podczas lekcji, niż na miesiąc przed egzaminem maturalnym. Prokrastynacja, czyli odkładanie czegoś na później jest częstym zjawiskiem u maturzystów. Jeżeli nie będziemy regularnie przygotowywać się do sprawdzianów, możemy nie nadrobić zaległości w miesiąc czy tydzień przed maturą.

  1. ARKUSZE I PROCEDURY MATURALNE

Przyszli maturzyści powinni dobrze znać to, co ich czeka, dlatego należy zapoznać się z kryteriami oceniania matury oraz polecenia, które mogą nas spotkać w przyszłości podczas matury. Powinniśmy przejrzeć arkusze z poprzednich lat z matury właściwej, a także z próbnej, organizowanej często przez różne wydawnictwa popularno-naukowe.

  1. SEN

Nastolatkowie często nie zwracają uwagi na te ten kluczowy aspekt naszego życia. Dlatego spróbuj chodzić spać o regularnej porze i spędzać w łóżku ok. 7-8 godzin. Dużym błędem jest spędzanie czasu do ostatniej chwili przed snem przy laptopie lub zasypianie ze smartfonem. Nie dosyć, że może to wpłynąć negatywnie na zasypianie, to również na jakość snu, a tym samym na naszą koncentrację i percepcję przy zdobywaniu wiedzy.

  1. DIETA

Mając 17 czy18 lat, nie zwracamy często uwagi na to, co jemy, a to również znaczący element przy naszym rozwoju. Jeżeli nasz organizm jest obciążany fast foodami i energetykami, nie oczekujmy cudów, że będziemy pełni energii i w nastroju do nauki. Przyjmowanie zbyt dużej ilości węglowodanów, a co za tym idzie źle zbilansowanej diety, sprawia, że czujemy się ospali, smutni i zmęczeni. Zamieńmy pizzę na owoce, warzywa i ryby, a od razu poczujemy się lepiej.

  1. POMYŚL O PRZYSZŁOŚCI

Przed maturą warto pomyśleć o przyszłości. Czy zamierzamy studiować, czy zaprzestaniemy naszą edukację na szkole średniej. Inaczej wówczas będziemy podchodzić do egzaminu maturalnego. Jeżeli nie myślimy o zostaniu studentem, nasze podejście będzie zdecydowanie luźniejsze, od osoby, która pragnie dostać się na psychologię czy prawo. Wybór kierunku również jest kluczowy ? inaczej będziemy się przygotowywać do egzaminu maturalnego z polskiego, a inaczej z biologii, która jest brana pod uwagę przy rekrutacji na medycynę. Lepiej skupić się i poświęcić więcej czasu na przedmioty punktowane na studiach.

  1. BALANS

Pamiętaj, że nie samą nauką człowiek żyje. Warto znaleźć ?złoty środek?, o którym rozwodził się Arystoteles. Szkoła, lekcje, sprawdziany i prace domową są istotne, ale musimy również odpocząć i pobyć z rodziną i znajomymi. Umysł nie działa bez zdrowego ciała więc należy poświęcić też czas na aktywność fizyczną i uprawiać sport.