Kiedy zacząć przygotowania do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Ach, ta matematyka, królowa nauk, melodia myśli, miara wszystkiego, jak pisali poeci i myśliciele. Niezależnie od tego, drodzy ósmoklasiści, czy jesteście nią zafascynowani, czy każda jej lekcja spędza wam sen z powiek, w kwietniu lub maju czeka was egzaminacyjne starcie. Ze swojej wieloletniej praktyki szkolnej wiecie już doskonale, że nie sposób jest przyswoić wszystkich matematycznych niuansów i schematów pracy w krótkim czasie. Podstawa programowa obejmuje wiele działów i zagadnień, a egzamin ósmoklasisty z matematyki konstruowany jest w oparciu o ten dokument, dlatego warto mieć pomysł, jak rozplanować sensowne powtórki materiału, by mieć szanse zdążyć z nimi do wiosny.

Równolegle z systematycznymi powtórkami według powyżej przedstawionego schematu warto wyszukiwać i rozwiązywać zadania testowe i całe arkusze egzaminacyjne. Pozwoli to na obeznanie się z formułą egzaminu i wyćwiczenie metod pracy z zadaniami otwartymi i zamkniętymi. Nabywa się w taki sposób umiejętność rozpoznawania specyficznych typów zadań, co zaowocuje pewnością siebie czy większym spokojem w stresującej sytuacji pisania właściwego egzaminu ósmoklasisty z matematyki.

Warto jeszcze zastanowić się, co to znaczy: powtórka z matematyki. Repetycje absolutnie nie polegają na powtórzeniu zagadnień teoretycznych, przepisaniu wzorów i schematów, wykonaniu kilku ilustrujących problem przykładów. Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki zasadza się głównie na praktycznym wyćwiczeniu sprawności rozwiązywania zadań. Matematykę trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Tylko praktyka czyni mistrza, a żeby poczuć się pewnie i zyskać przekonanie, że jest się dobrze przygotowanym do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, niezbędne są regularne, skrupulatne, częste ćwiczenia.

Reasumując ? przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki wymaga dobrego rozplanowania działań w czasie i regularnych ćwiczeń. Należy się nastawić na dość czasochłonne powtórki, więc dla zachowania równowagi dnia codziennego i nieco więcej niż zaledwie odrobiny czasu na odpoczynek, nie można zostawiać powtórek na ostatnią chwilę. Warto zacząć już we wrześniu, by pod koniec marca z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku móc sobie powiedzieć, że jest się dobrze przygotowanym do egzaminu ósmoklasisty z matematyki.