Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty

Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty

Punkty z egzaminu ósmoklasisty – hasło, które niepokoi zarówno każdego ósmoklasistę, jak i rodzica ósmoklasisty. Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty? Czy ich wystarczy, by dostać się do wymarzonej szkoły? Pytania, na które odpowiedź z jednej strony jest prosta, a z drugiej nie do końca. Obliczanie punktów z egzaminu ósmoklasisty, zgodnie z wytycznymi centralnej komisji egzaminacyjnej jest bardzo intuicyjne. A mianowicie: z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz matematyki wystarczy pomnożyć wynik procentowy z egzaminu przez współczynnik 0,35, natomiast z języka obcego nowoczesnego współczynnik ten jest nieco niższy, gdyż stanowi on 0,3. Zatem, na przykład, jeżeli z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty dostaniesz 100%, to przekłada się to na 0,35∙100 =  35 punktów rekrutacyjnych. Podobnie z matematyki, 100% z egzaminu da nam 35 punktów rekrutacyjnych. A z języka obcego nowoczesnego 100% to 30 punktów rekrutacyjnych.

 

Jak się liczy punkty do liceum

Ale nie tylko punkty z egzaminu liczą sią do liceum. Maksymalna liczba punktów, którą może zdobyć ósmoklasista w rekrutacji do szkoły średniej (liceum, technikum) wynosi 200 punktów. Na które składają się maksymalnie 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty i 100 punktów za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia (konkursy, olimpiady) lub działalność dodatkową (między innymi wolontariat).

 

Jak liczy się punkty do liceum

Jak liczy się punkty do liceum ze świadectwa? Przede wszystkim samo świadectwo z paskiem daje już 7 dodatkowych punktów. Pozostałe oceny ze świadectwa należy liczyć według następującej zasady: za ocenę celującą dostaniemy 18 punktów, ocena bardzo dobra da dodatkowe 17 punktów, ocena dobra – to 14 punktów, dostateczna – 8 punktów i dopuszczająca – 2 punkty.

 

Jak liczyć punkty do liceum

Należy pamiętać, że nie wszystkie oceny ze świadectwa przeliczane są na punkty rekrutacyjne do szkoły średniej (liceum lub technikum). Tylko cztery oceny ze świadectwa zapunktują w rankingu rekrutacyjnym. Zawsze uwzględniane są oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch przedmiotów ustalonych przez dyrektora danej szkoły jako brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do wybranego oddziału/klasy/profilu tej szkoły.

 

Punkty do szkoły średniej

Do szkoły średniej (liceum lub technikum) zapunktują też szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Maksymalnie 18 punktów rekrutacyjnych przyniesie uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły. Kolejne dodatkowe punkty do szkoły średniej (3 punkty rekrutacyjne) otrzyma uczeń za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. I tutaj nie wolno dać się nabrać. Niezależnie od liczby wolontariatów lub innych osiągnięć w zakresie aktywności społecznej punktów dodatkowych za tę działalność możemy dostać tylko i wyłacznie 3.

 

Szczególną przewagę w rekrutacji do szkół średnich mają uczniowie, którzy są finalistami lub laureatami ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, albo laureatami konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.  Są oni przyjmowani w pierwszej kolejności do szkoły publicznej, którą wskazali jako szkołę pierwszego wyboru.

 

Pracownia

Twój koszyk

Zamknij