Egzamin ósmoklasisty matematyka

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty matematyka

Egzamin ósmoklasisty to sprawdzian kompetencji na zakończenie nauki w ośmioletniej szkole podstawowej.
Ma on za zadanie określenie umiejętności uczniów a także utorowanie drogi do szkoły średniej.
Odbywa się w maju, trwa trzy dni i składa się z trzech części:

  • egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • i egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego lub innego języka.

Przygotowanie do egzaminu z matematyki jest tak samo ważne jak z języka polskiego. Warto pamiętać, że przygotowanie to nie tylko liczba zrobionych zadań, ale również nadrobienie zaległości jak i poznanie techniki rozwiązywania samego testu.

Czytaj dalej

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty matematyka

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy zacząć przygotowywać się do sprawdzianu ósmoklasisty z matematyki. Odpowiedź zależy od tego, jaki poziom umiejętności prezentuje dziecko od tego, jakie cele sobie stawia. Uważamy jednak, że warto zacząć jak najwcześniej. Niektóre osoby zaczynają nawet pod koniec siódmej klasy, żeby od nowego roku szkolnego doskonale wiedzieć, na czym się skoncentrować. Kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z matematyki obejmują nie tylko test diagnostyczny na pierwszych zajęciach ale i regularne mierzenie postępów w trakcie kursu. Rodzice są na bieżąco informowani, w formie raportów, na temat postępów dzieci. W przypadku matematyki niezwykle ważne jest określenie głównych obszarów do pracy, ponieważ zazwyczaj ażdy ma jakiś słaby punkt np. geometrię. Rodzice są dla nas partnerami w procesie przygotowań do sprawdzianu 8-klasisty i współpraca z nimi na bieżąco jest nieoceniona.

Matematyka przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

To, co ważne dla dzieci podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty z części matematycznej to:
  1. Rozumienie tzw. języka matematycznego Język matematyczny to specyficzny sposób tworzenia poleceń i pytań w zadaniach z treścią. Dobry prowadzący wyjaśni na co zwrócić szczególną uwagę czytając polecenia. Wskaże również niuanse w tym, jakie słowa używane są do konstruowania zadań z treścią i jakie to ma znaczenie dla końcowego efektu.
  2. Punktacja Warto wiedzieć, jak punktowane są zadania z matematyki na egzaminie ósmoklasisty. Dzięki temu w momencie, kiedy czasu jest mało dziecko może podjąć decyzje, na których zadaniach skupić się w pierwszej kolejności. A w przypadku zadań z treścią warto wiedzieć, co należy zrobić, żeby dostać maksymalną liczbę punktów.
  3. Częste błędy
Podczas kursu przygotowującego z sprawdzianu ósmoklasisty z matematyki warto poznać najczęściej popełniane przez dzieci błędy. Błędy mogą dotyczyć zarówno sposobu zapisu odpowiedzi do zadań z treścią jak i kolejności wykonywanych działań.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki

Warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami:
  • poziom umiejętności – im więcej zaległości tym przygotowania należy rozpocząć jak najwcześniej,
  • indywidualne potrzeby – zarówno poziom wiedzy jak i preferencje co do formy pracy pozwolą podjąć decyzję czy przygotowania odbywać w grupie czy indywidualnie,
  • możliwości logistyczne – czy możemy uczestniczyć w kursie stacjonarnym czy online,
  • plan działania – warto podzielić pracę na etapy np. robić 5 testów w miesiącu,
  • mierzenie efektów – warto regularnie robić zadania i testy, aby móc zaobserwować przyrost wiedzy i umiejętności,
  • panowanie nad stresem – wypracować swoje sposoby na poradzenie sobie w sytuacji stresu.

Twój koszyk

Zamknij