Egzamin ósmoklasisty dla ucznia z orzeczeniem

Egzamin ósmoklasisty dla ucznia z orzeczeniem

Egzamin ósmoklasisty to moment, kiedy wiedza i umiejętności dzieci są weryfikowane na koniec nauki w szkole podstawowej. Jest dla wielu osób dość stresujące wydarzenie a dla dla dzieci z orzeczeniem szczególnie ze względu na potencjalne trudności. Dlatego tak ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie takiego ucznia, ale również zadbanie o to, żeby warunki, w jakich będzie pisał taki test będą jak najbardziej odpowiednie do jego możliwości i potrzeb.

Na co mogą liczyć uczniowie z orzeczeniem na egzaminie ósmoklasisty?

Dzieci z orzeczeniem o konieczności kształcenia specjalnego mają różnego rodzaju formy dostosowań jeśli chodzi o pisanie takich sprawdzianów jak egzamin ósmoklasisty. Warto sprawdzić dla konkretnego dziecka jaki jest rodzaj i zakres tych dostosowań.

Przykładami takich dostosowań mogą być:

  1. Przedłużony czas pisania egzaminu.

– polski – czas standardowy to 120 minut – dla dzieci z orzeczeniem może być być nawet wydłużony do 180 minut, ale nie więcej niż 60 minut względem czasu standardowego

– matematyka – standardowo egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut a dla dzieci ze specjalnymi potrzebami nawet 150 minut – ale nie więcej niż 50 minut

– język obcy – standardowo 90 minut a dzieci z orzeczeniem mogą mieć 135 minut – ale nie więcej niż 45 minut

  1. Miejsce pisania egzaminu dostosowane do możliwości dziecka – taki test może być pisany np. w domu dziecka pod okiem osoby wytypowanej do nadzoru nad uczniem lub w szkole, ale w oddzielnej sali.
  2. Pomoc nauczyciela wspomagającego – dla osób z niektórymi ograniczeniami przewidziana jest osoba, która będzie pomocą w trakcie pisania egzaminu.
  3. Dodatkowe pomoce dydaktyczne – część osób z orzeczeniem ma prawo korzystać z dodatkowych pomocy dydaktycznych.
  4. Uproszczone zadania – to jest udogodnienie stosowane głównie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.
  5. Wsparcie psychologa lub pedagoga w trakcie pisania egzaminu.

Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty ucznia z orzeczeniem lub dostosowania

Aby mieć pewność, do jakich dostosowań mamy prawo należy zapytać o to osoby, które zajmują się tym na co dzień. Na nasze pytania może odpowiedzieć nauczyciel, wychowawca, pedagog, pedagog specjalny, psycholog, dyrektor szkoły. Możemy również skonsultować nasz przypadek z OKE (Okręgowa Komisja Egzaminacyjna). Z pewnością w każdej szkole są osoby, które odpowiadają za te sprawy.

Idąc do takich osób warto zabrać ze sobą orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego i wszelkie inne dokumenty medyczne i inne,  które mówią o tym, z czym mierzy się nasze dziecko każdego dnia w szkole.

Wniosek i dokumenty związane ze zwolnieniem z egzaminu lub z uzyskaniem dostosowań rodzice składają w szkole do połowy października w klasie ósmej.

Zwolnienie z pisania egzaminu ósmoklasisty ucznia z orzeczeniem

Egzaminu ósmoklasisty nie muszą pisać uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Innym przypadkiem jest taka sytuacja, kiedy uczeń ma orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego i dodatkową niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym czyli niepełnosprawności sprzężone. Egzaminu ósmoklasisty nie muszą też pisać osoby, których stan zdrowotny uniemożliwia napisanie takiego sprawdzianu. W tym ostatnim przypadku niezbędne jest przedłożenie wszystkich medycznych dokumentów potwierdzające stan dziecka.

Decyzję o zwolnieniu z egzaminu podejmuje dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na podstawie wniosku, który przygotowuje dyrektor szkoły, do które uczęszcza dziecko. Rodzice mogą pobrać ze strony CKE wniosek o zwolnieniu z egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Pisanie egzaminu ósmoklasisty, tak jak pisaliśmy powyżej, może być dla niektórych dzieci zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym bądź znacznym przewidziano zwolnienie z tego testu. Natomiast dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim przystępują do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, polskiego czy języka obcego, ale mają wydłużony czas pisania tak. Jak pisaliśmy powyżej, i dodatkowo nie mają obowiązku przenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Dodatkowo dla takich osób nagrania przygotowane do części sprawdzającej znajomość języka nowożytnego np. angielskiego są specjalnie przegotowane np. jest wolniejsze tempo nagrania czy przerwy między nagraniami są dłuższe niż w standardowych sytuacjach.

Blog - Egzamin ósmoklasisty

Twój koszyk

Zamknij