Czy potrzebujesz warsztatów z asertywności?

Warsztaty dla nieśmiałych, trening asertywności czy trening zastępowania agresji ART ? wszystkie te kursy mają na celu rozwijanie umiejętności komunikowania się. Bo asertywność to nic innego jak zachowanie i sposób mówienia, dzięki którym zadbamy o nasze granice i nie przekroczymy granic innych osób przy zachowaniu dobrego samopoczucia.

Samo to, że teraz czytasz ten artykuł i interesujesz się asertywnością, może oznaczać, że czujesz potrzebę rozwinięcia umiejętności porozumiewania się z innymi. Jeśli odczuwasz naturalne zainteresowanie takim tematem, to warto dowiedzieć się więcej.

Czy warsztaty z komunikacji są ci potrzebne? Czy bez kursu asertywności nie dasz sobie rady w domu i pracy? I czy warsztaty asertywności poprawią ogólną jakość twojego życia? Nie jesteś pewien? Przeczytaj i zdecyduj, czy zapisać się na takie zajęcia.

Często mówi się, że szkolenie z asertywności jest głównie potrzebne osobom niepewnym i nieśmiałym, tym, które wchodzą w rolę ofiary. Im również. Ale równie duża grupa odbiorów tego typu zajęć to tak naprawdę osoby, których zachowania są agresywne i przemocowe.

WARSZTATY Z ASERTYWNOŚCI – PODSTAWOWE ELEMENTY

Efekt

To czy potrzebujesz kursu z asertywności pokazuje jakość twojej komunikacji w pracy, wśród znajomych i w domu. A jakość przekłada się na efekty.
Jeśli więc jesteś często pomijany i nie dostajesz tego, co dla ciebie ważne, zwalają na ciebie kupę zadań lub trudno ci poradzić sobie z emocjami, kiedy inni są zezłoszczeni w twoim towarzystwie, lub przeciwnie, krzyczysz na innych, szybko tracisz cierpliwość podczas rozmowy, irytujesz się, kiedy ktoś nie chce cię posłuchać ? warsztaty z komunikacji są dla ciebie.

Złość

Często osoby uległe lub agresywne doświadczają ogromnej frustracji z powodu tego, że ich potrzeby nie są zaspokojone w kontaktach z innymi. To może naprawdę złościć. Dzięki takim zajęciom ta, nagromadzona latami, emocja ma szansę się rozładować i pozwolić na zmianę sposobu komunikacji. Dopóki jesteśmy przepełnieni złością, nigdy nie będziemy prospołeczni. W związku z tym ani nie zadbamy o siebie, ani o innych w naszych relacjach. Czujesz często złość? Twoje ciało jest napięte? Nie jesteś w stanie wydusić z siebie słowa, kiedy o coś prosisz? Masz ochotę czymś rzucić, kiedy rozmawiasz z innymi i cię nie rozumieją? Warto się tym zająć na warsztatach w grupie.

Inna perspektywa

A może warto zapytać innych jak nas odbierają? Co im ułatwia kontakt z nami, a co utrudnia? To duża odwaga, ale warto poznać inną perspektywę. Kogo zapytać? Osoby, co do których mamy pewność, że nam dobrze życzą i są pozytywnie nastawione. Takie osoby powinny być obiektywne i z pewnością docenią naszą gotowość na feedback i chęć rozwoju. Taka informacja zwrotna to też porządna wiedza na temat naszych mocnych stron i deficytów. I idąc na warsztaty dla nieśmiałych czy kurs asertywności, mamy już punkt zaczepienia, od którego możemy zacząć pracę.

Wzór

Sposób komunikowania się innych może też być dla ciebie jakimś wskaźnikiem tego, gdzie jesteś ze swoimi umiejętnościami porozumiewania się. Zaobserwuj jak to robią te osoby, które są asertywne i osiągają to, na czym im zależy. W jaki sposób zaczynają znajomość, w jaki sposób o coś proszą, a w jaki odmawiają. Może mowa ich ciała różni się czymś szczególnym od twojej, a może ton głosu? Warto obserwować takie osoby. Warto również przebywać w ich towarzystwie, bo wtedy łatwiej skopiować ich sprawdzone sposoby na asertywne załatwianie spraw. Jeśli widzisz znaczną różnicę między takimi osobami a sobą ? poszukaj kursu dla siebie.

Wybierając się na warsztaty z asertywności i dotyczące szeroko pojętej poprawy jakości komunikacji, warto zastanowić się nad konkretną metodą pracy. Jedną z opcji jest trening zastępowania agresji ART. Mimo nazwy, która sugeruje jedynie zachowania agresywne, metoda wcale nie jest tylko dla osób, które takie zachowania przejawiają. Świetnie się też sprawdza w przypadku osób nieśmiałych i wchodzących w rolę ofiary.

Warsztaty z asertywności, trening zastępowania agresji ART i trening umiejętności społecznych to zazwyczaj kilkutygodniowe procesy. Jeśli nie jesteś gotowy na dłuższą pracę, zacznij od weekendowego szkolenia z asertywności lub jednodniowego warsztatu z komunikacji czy choćby kontroli złości. Bo najważniejszy jest pierwszy krok.