Humanista a matura z matematyki? jak zdać?
Humanista a matura z matematyki ? jak zdać?
U niejednego humanisty hasło ?matura z matematyki? może budzić najtrudniejsze emocje. Taki uczeń zastanawia się często: ?po co mi ta matematyka i jak ją zdać??. Poniżej garść porad dla maturzystów, którzy boją się egzaminu maturalnego z matematyki. Niestety, od 2010 roku jest to egzamin obowiązkowy, obok matury z języka polskiego i wybranego języka nowożytnego.
MATURA Z MATEMATYKI – GARŚĆ PORAD
- Ucz się na bieżąco
Wiedza matematyczna przypomina budowanie domu. Powiedzmy, że fundamenty to tabliczka mnożenia, piwnica to ułamki, schody potęgowanie i pierwiastkowanie itd. Jeżeli opuścimy któryś z działów albo go nie zrozumiemy, dom może się zawalić, dlatego tak ważne jest sumienne i systematyczne przyswajanie wiedzy z tego przedmiotu. Nie ukrywajmy, że zabranie się do nauki na miesiąc przed maturą z matematyki, nawet mając przy sobie kalkulator, wzory i tablice matematyczne, przeglądając wszystkie arkusze z poprzednich lat, może po prostu nie wystarczyć.
To specyficzny przedmiot, nie wystarczy tak jak w przypadku języka polskiego czy historii nauczyć się czegoś na pamięć (oczywiście są wyjątki!), ale ważne jest z-r-o-z-u-m-i-e-n-i-e działań, funkcji i sposobów rozwiązywania zadań. Tu też ważna uwaga ? tego przedmiotu nie uczymy się na pamięć, musimy umieć myśleć i rozwiązywać algorytmy. Matematyka uczy dochodzenia do rozwiązywania problemu, co może się przydać w dorosłym życiu.
- Ćwiczenia i arkusze w sieci
Przed przystąpieniem do matury z matematyki, jak i innych przedmiotów, warto przejrzeć arkusze maturalne z wcześniejszych lat, nie tylko tych właściwych, ale również próbnych. Wiele wydawnictw popularno-naukowych przeprowadza w szkołach próbne matury, a potem je udostępnia bezpłatnie w sieci. Ponadto jest mnóstwo witryn, gdzie można rozwiązywać testowe i otwarte zadania. Na stronach typu YouTube publikowane są filmiki z wykładami i lekcjami innych nauczycieli. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli Wasz matematyk czy matematyczka nie umie przekazać wiedzy.
Dobrym pomysłem jest nabycie repetytorium, w którym znajdziemy wiele nowych zadań i podpowiedzi, jak je rozwiązywać. Ponadto obowiązkowo zapoznajmy się z podstawą programową oraz wytycznymi do egzaminu maturalnego z matematyki ? warto wiedzieć, co faktycznie obowiązuje nas na maturze. Poza tym być może Twój nauczyciel nie wyrabia się z materiałem i coś będziesz musiał/musiała przerobić samodzielnie! Bądź świadomy/świadoma, czego się od Ciebie wymaga po szkole średniej na egzaminie dojrzałości.
- Tablice matematyczne CKE
To narzędzie to ?legalna ściąga? na maturze z matematyki! Jeżeli nie lubicie cyferek i wzorów to dobra wiadomość dla humanisty ? nie musicie znać wzorów skróconego mnożenia, ciągów czy funkcji kwadratowej na pamięć, jednak każdy uczeń szkoły średniej powinien potrafić z niego skorzystać i podstawić poprawnie podane dane.
- Brudnopis
Humaniści uwielbiają pisać, a więc brudnopis może przyczynić się do zdobycia upragnionych 30%. W tym miejscu nic, co napiszesz, narysujesz czy nabazgrzesz nie zostanie ocenione. Wypisz sobie wszystkie dane i szukane, narysuj przekrój bryły lub figury płaskiej albo na zasadzie algorytmu, przy użyciu strzałek, rozrysuj sobie zadanie, to wielu osobom pomaga!
- Nie dajmy się zwariować!
Jeżeli faktycznie jesteśmy humanistami i nie lubimy matematyki, to nie ma sensu przesadnie przejmować się tym przedmiotem maturalnym. Wiadomo, że musimy go zdać, ale jeżeli myślimy o studiach niezwiązanych z matematyką w ogóle ? filologią obcą czy historią, to wystarczy zdać ten przedmiot na 30%, a nie na 70? Inaczej to wygląda, jeżeli jesteśmy ambitni i chcemy mieć dobre wyniki na świadectwie maturalnym, by móc się nim pochwalić na przykład swoim dzieciom?