6 zadań Z ROZWIĄZANIAMI z egzaminu ósmoklasisty z matematyki
Zadania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki obejmują różnego typu zadania. Jednym z nich są zadania otwarte. Próbne testy lub przykładowe arkusze egzaminacyjne do egzaminu ósmoklasisty z matematyki mogą zawierać w jednym teście od 2 do 5 takich zadań. Poniżej podajemy kilka wskazówek na temat tego, na co zwrócić uwagę rozwiązując te zadania wraz z kilkoma zadaniami tego typu. Odpowiedzi wraz z całymi rozwiązaniami do zadań znajdują się na poniżej zadań. Powodzenia!
Wskazówki:
- Maksymalna liczba punktów za zadania tego typu to 2, 3 lub 4 punkty w zależności od trudności zadania.
- Nie ma punktów ujemnych, więc jeżeli nawet zaznaczysz złą odpowiedź, to po prostu nie dostaniesz żadnych punktów.
- Za prawidłowe rozwiązanie całego zadania dostaniesz maksymalną liczbę punktów napisaną w nawiasach obok zadania.
- Najpierw rozwiąż zadanie w brudnopisie.
- Jeżeli zadanie wymaga wykonania rysunku, musisz go narysować. Brak poprawnego rysunku może skutkować obniżeniem punktacji za zadanie.
- Przepisując rozwiązanie we właściwe miejsce pamiętaj, aby dokładnie opisać swój tok rozumowania.
- Nie wystarczy napisać same obliczenia. Postaraj się, aby każdy wynik został przez Ciebie opisany.
- Pamiętaj o napisaniu odpowiedzi w miejscu do tego przeznaczonym lub na końcu obliczeń. Brak odpowiedzi może skutkować obniżoną punktacją.
- Odpowiedzi nie musisz przenosić na kartę odpowiedzi, ale muszą być one starannie zapisane w miejscu przeznaczonym na rozwiązanie zadania.
- Pamiętaj!!! Zapisy w brudnopisie nie są sprawdzane!!!
Odpowiedzi do zadań:
Zadanie 17
Zauważamy, że prostopadłościan ma dwie kwadratowe ściany i cztery prostokątne. Ma on zatem 8 krawędzi o długości 5 cm i 4 krawędzie o długości 3 cm. Suma długości wszystkich krawędzi tego prostopadłościanu jest zatem równa 8 ? 5 + 4 ? 3 = 40 + 12 = 52 (cm). Odpowiedź: Suma długości wszystkich krawędzi prostopadłościanu jest równa 52 cm.
Zadanie 18
Jeśli Ania wzięłaby tylko jeden kamień z drugiego stosu, to Jarek w kolejnym ruchu może wziąć: ? 1 kamień z drugiego stosu i zostanie po 1 kamieniu na obu stosach ?> Ania musi wziąć ? 1 kamień z dowolnego stosu ?> ostatni kamień zostaje dla Jarka i to on wygrywa, ? 1 kamień z pierwszego stosu ?> Ania bierze dwa kamienie z drugiego stosu i to ona wygrywa, ? 2 kamienie z drugiego stosu ?> Ania bierze kamień z pierwszego stosu i to ona wygrywa. Jeśli Ania wzięłaby jedyny kamień z pierwszego stosu, to Jarek w kolejnym ruchu może wziąć: ? 3 kamienie z drugiego stosu i to on wygrywa, ? 2 kamienie z drugiego stosu ?> Ania bierze ostatni kamień z drugiego stosu i to ona wygrywa, ? 1 kamień z drugiego stosu ?> Ania bierze 2 kamienie z drugiego stosu i to ona wygrywa, ? 1 kamień z drugiego stosu ?> Ania bierze 1 kamień z drugiego stosu ?> ostatni kamień zostaje dla Jarka i to on wygrywa. W każdym z powyższych przypadków wygrana Ani jest uzależniona od ruchu Jarka. Jeśli Ania wzięłaby trzy kamienie z drugiego stosu, to Jarek weźmie kamień z pierwszego stosu i to on wygrywa. Pozostaje jedna możliwość ? Ania musi wziąć 2 kamienie z drugiego stosu, po czym Jarek 1 kamień z dowolnego ze stosów. Wówczas ostatni kamień zostanie dla Ani i to ona wygrywa. Tylko w tym przypadku wygrana Ani nie jest uzależniona od ruchu Jarka.
///
Wszystkie zadania pochodzą ze strony cke.gov.pl.
Nie dałeś rady rozwiązać zadań? Zapisz się na nasz kurs, bo podobne, ale zapewne trudniejsze zadania będą na egzaminie ósmoklasisty już w kwietniu. Nie zostało dużo czasu!
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty lub samych kursów skontaktuj się z nami:
e-mail: biuro@okno.edu.pl tel.: 730 125 606, 730 125 129