Matura próbna w szkole i w domu

W zasadzie niezależnie od naszego etapu edukacji zawsze przeprowadzany jest jakiś egzamin próbny ? czy do egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego. Przeważnie szkoły przeprowadzają dwa próbne egzaminy ? jeden przygotowywany jest wewnętrznie, drugi przez znane wydawnictwo ? Operon czy Nowa Era. Nie powinno być ich zbyt dużo, bo prawdziwa matura próbna powinna być tak naprawdę tylko jedna. Czym więcej próbnych egzaminów, tym mniejszy szacunek uczniów do nich.

Do przeprowadzenia matury próbnej bardzo często nauczyciele wykorzystują stare arkusze maturalne z poprzednich edycji, często je modyfikując. Również Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępnia na swojej stronie próbne arkusze maturalne z każdego przedmiotu.

Matura próbna w domu

Każdy młody człowiek, rozpoczynający naukę w liceum czy technikum, powinien być na bieżąco z arkuszami maturalnymi i sprawdzać ?co było na maturze? w poprzednich latach, aby poznawać sposób tworzenia zadań i poleceń przez egzaminatorów. Po wypełnieniu przez nas arkusza możemy sami się sprawdzić, bowiem do każdego arkusza są dostępne odpowiedzi. Szczególnie łatwo uczniom zobaczyć, czy dobrze rozwiązali próbną maturę w zadaniach testowych (matematyka, języki obce, język polski, geografia, WOS, historia, biologia, chemia, fizyka i inne).

Najłatwiejszy do samodzielnej weryfikacji jest arkusz z matematyki na poziomie zarówno podstawowym i rozszerzonym. Trudności w sprawdzeniu nie powinny przysporzyć również krótkie polecenia otwarte, choć czasem interpretacja naszych odpowiedzi może budzić wątpliwości.

Problemem jest jednak przyznanie punktów na podstawie dostępnego klucza odpowiedzi na stronie CKE rozprawki problemowej z języka polskiego, e-maila z języka angielskiego czy wypracowania z historii, dlatego warto uczestniczyć w maturze próbnej w szkole lub sprawdzianach na lekcjach. Niektórzy nauczyciele są na tyle uczynni, że mogą nam sprawdzić napisane wypracowanie ponadobowiązkowo w domu i przekazać cenne uwagi.

Nie tylko pisemne zadania

Matura to nie tylko zadania pisemne. Pamiętajmy, żeby otrzymać świadectwo dojrzałości, musimy również zdać egzamin ustny z języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego. Warto jednak co roku śledzić informatory CKE, które określają czy w danym roku szkolnym egzaminy ustne nie są anulowane np. z powodu pandemii czy innej sytuacji w kraju.
W tym celu również trzeba poćwiczyć. Jest na to również kilka sposobów ? zestawy arkuszy ustnych matur również są dostępne w sieci. W tym celu należy wylosować jakieś polecenie i stworzyć symulację takiego egzaminu, który wygłosimy przed samym sobą (na przykład przed lustrem) lub przed kimś bliskim.

Na YouTubie możemy obejrzeć przykładowe, modelowe egzaminy ustne, która zobrazują nam, jak taki egzamin w ogóle wygląda. Do tego na egzaminie z języka nowożytnego spotkamy także zadania ze słuchu. Pliki audio są dostępne w Internecie, a nawet ich zapis, czyli transkrypcja. Nie zapominajmy o pracy z mapami na geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie czy materiałach wizualnych (rysunkach) na przykład na egzaminie z historii sztuki czy informatyce, a na maturze z historii muzyki otrzymamy również do analizy zapis nutowy.

Dlaczego warto?

Próbna matura daje obiektywną ocenę tego, co umiemy, pokazuje, co jeszcze należy powtórzyć lub poprawić, ponadto niektóre wydawnictwa pokazują nam, jak wypadamy na tle innych zdających w Polsce, co może być kluczowe w rekrutacji na studia, gdzie wyniki z matury są najważniejszym elementem. Niskie wyniki mogą być dla ucznia ?zimnym prysznicem? i ostrzeżeniem przed majem oraz motywacją do nauki.