Jak uniknąć błędów na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego? – Część 1

Chyba każdy ósmoklasista podczas trzymania w dłoni arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty chce zrobić jak najmniej błędów, ponieważ zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że od tego zależy jego dalsza przyszłość i wybór upragnionej szkoły. I choć tak dużo się o tym mówi na lekcjach w szkole i podczas kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty to nadal uczniowie popełniają błędy, których z pewnością mogliby uniknąć.
Zminimalizowanie ryzyka popełniania tych błędów wymaga odpowiedniego przygotowania i podejścia. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

Wymagania egzaminacyjne CKE na egzaminie ósmoklasisty

Zapoznaj się z wymaganiami egzaminacyjnymi. Przede wszystkim, ważne jest, aby dokładnie poznać wymagania egzaminacyjne dotyczące języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty w 2024. Pamiętaj, że w związku z pandemią te wymagania uległy zmianom w poprzednich latach i o ty, że w najbliższych latach znów zostaną nieco zmienione. To dotyczy m .in. zakresu wypowiedzi pisemnych, ale też wielu innych aspektów.
Sprawdź, jakie umiejętności i treści musisz opanować oraz jakie są kryteria oceniania.

Przejrzyj też wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku 2022. Zobacz jaka była średnia w całym kraju, w województwie mazowieckim i w Warszawie.

Regularność

Regularnie ucz się i powtarzaj materiał do egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku.
Zorganizuj swój czas. Stwórz harmonogram nauki i przypisz konkretne dni i godziny na powtórzenie różnych tematów. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Systematyczne nauka jest kluczowa. Planując pracę skup się na swoich słabych stronach. Zidentyfikuj obszary, w których czujesz się najmniej pewnie i skup się na ich doskonaleniu. Poświęć więcej czasu na przyswajanie tych trudniejszych tematów.
Zastanów się jak do tej pory radziłeś sobie w sytuacjach, kiedy trzeba było się do czegoś przygotować. Jakie sposoby i strategie Ci się sprawdzały a co z kolei zupełnie nie było korzystne podczas takich przygotowań. Skorzystaj z aplikacji, które rozkładają pracę na mniejsze części lub sprawdź techniki organizacji pracy i czasu. Takie techniki pokazywanie są podczas warsztatów z efektywnego uczenia się. Przygotuj plan nauki, w którym uwzględnisz regularne powtórki materiału. Stosuj różne metody nauki, takie jak czytanie, pisanie, słuchanie, dyskusje i rozwiązywanie zadań. Możesz skorzystać z pomocy rodziców, kolegów lub pójść na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty.

Rozumienie tekstu

Ćwicz rozumienie tekstu. Egzamin ósmoklasisty zawiera pytania dotyczące rozumienia tekstu czytanego. Praktykuj czytanie różnych tekstów i staraj się zrozumieć ich treść, kontekst oraz główne pomysły. Ćwicz także analizę i interpretację tekstu. Warto sprawdzić jakie są filmy i opracowania na youtubie. Zwracaj też uwagę jakie padają pytania ze strony nauczycieli w szkole czy na kursach przygotowujących do tekstów.

Pisanie

Rozwijaj umiejętności pisania. W ramach egzaminu ósmoklasisty z polskiego w 2024 i kolejnych latach będziesz musiał pisać różne rodzaje tekstów, takie jak na przykład opowiadanie czy rozprawkę. Pamiętaj o zasadach pisania poprawnej polszczyzny, czyli ortografii, interpunkcji i gramatyki. Praktykuj redagowanie różnych rodzajów tekstów, stosując odpowiednią strukturę i logiczny układ myśli. Warto podglądać wypracowania innych. Możesz to robić korzystając z internetu lub na stronie CKE. Możesz też skorzystać ze specjalnych kursów, na których nie dość, że zobaczysz jak inni piszą to jeszcze dostaniesz jasne instrukcje i strategie jak tworzyć wypowiedzi pisemne na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2024. Dodatkowo dostaniesz feedback na temat prac napisach przez Ciebie na takim kursie. Korzyścią kursy z pisanie form wypowiedzi jest też podsumowanie informacji na temat lektur i głównych ich motywów, o których warto wspominać podczas spisania np. rozprawki na egzaminie ósmoklasisty 2024.

Pamiętaj, że skuteczne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego to proces, który wymaga czasu, wysiłku i determinacji. Regularna nauka i praktyka są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Warto regularnie sprawdzać efekty swojej pracy i tego, jak dobrze jesteś przygotowany do egzaminu ósmoklasisty i zapisywać swoje wyniki.

Ważne jest też określenie swojego progu wyników, poniżej którego nie chcesz zejść. Co ciekawe z języka polskiego i angielskiego możesz sobie ustawić cel 90% a z matematyki tylko 65%, bo wiesz, że matematyka nie jest Twoją mocną stroną.

Nie czekaj z tym do marca. Określ swoje cele i możliwości już na początku ósmej klas, abyś w spokoju przygotował się do egzaminu ósmoklasisty 2024.

Sprawdź też artykuł Jak uniknąć błędów na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego? – Część 2”, w którym dajemy kolejne podpowiedzi na ten temat.