Podstawa programowa liceum

Podstawa programowa liceum

Podstawa programowa, w skrócie mówiąc, jest zbiorem wymagań dotyczących treści nauczania każdego poszczególnego przedmiotu na każdym poziomie edukacji. Zgodnie z Załącznikiem Nr. 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawach podstawy programowej, stanowi ona „fundament wykształcenia umożliwiający zdobycie zróżnicowanych kwalifikacji zawodowych, a następnie ich doskonalenie lub modyfikowanie, otwierając proces uczenia się przez całe życie.”

Nowa podstawa programowa w liceum

Od 1 września 2024 roku obowiązuje nowa podstawa programowa, która została uszczuplona o około 20% w stosunku do podstawy z lat poprzednich. Nowy zakres wymagań szczegółowych ma umożliwić tak nauczycielom jak i uczniom bardziej dogłębną realizację poszczególnych treści programu nauczania. Większy nacisk został położony na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej.

Podstawa programowa liceum 2024 2025

W liceum ogólnokształcącym oraz technikum podstawa programowa od roku szkolnego 2024-2025 uwzględnia zmiany w treści nauczania następujących przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.

Dla osób zdających maturę w roku szkolnym 2024/2025 najbardziej istotne są zmiany w podstawie programowej z przedmiotów maturalnych, szczególnie z języka polskiego oraz matematyki.

Jeśli wcześniej matura była przeprowadzana w oparciu o wymagania egzaminacyjne to od roku 2025 matura będzie przeprowadzana w oparciu o podstawę programową.

Podstawa programowa j. polski liceum

Przede wszystkim podstawa programowa z języka polskiego, która od bieżącego roku szkolnego jest też programem obowiązującym na maturze, zawiera zamiast 53 tylko 28 lektury obowiązkowe. Na maturze ustnej pytania jawne będą dotyczyły 28 lektur obowiązkowych a na pisemnej można dodatkowo skorzystać z 5 lektur ze szkoły podstawowej oraz lektur z rozszerzenia. W wypracowaniu nie będzie wskazanej lektury, do której trzeba się odnieść oraz nie będzie tematów, w których trzeba odwołać się do sensu przytoczonego fragmentu utworu poetyckiego. Zmienia się rozkład punktów za zadania z określonych epok oraz konstrukcja arkusza egzaminacyjnego. I to nie są wszystkie zmiany…

Podstawa programowa matematyka liceum

Z matematyki, podstawa programowa również została zredukowana. Część tematów z matury podstawowej zostało przesunięta na maturę rozszerzoną, a część po prostu usunięta. Tak, na przykład, na maturze podstawowej nie trzeba umieć rozwiązywać nierówności z wartością bezwzględną. Znikają działania na wyrażeniach wymiernych, a mianowicie dodawanie i odejmowanie wyrażeń wymiernych, jak i rozkład na czynniki wielomianów. W równaniach i nierównościach nie wymagana jest umiejętność rozwiązywania równań wymiernych. A w funkcjach nie obowiązywało przekształcenie funkcji względem osi współrzędnych. Znika twierdzenie o dwusiecznej kąta oraz o kącie między styczną a cięciwą, ale dochodzą dowody geometryczne. W geometrii analitycznej nie trzeba umieć obliczać odległości punktu od prostej oraz umieć określić prostą prostopadłą do danej i styczną do okręgu, natomiast dochodzi znajomość równania prostej w postaci ogólnej. W stereometrii wracają figury obrotowe i wszystko co z nimi związane oraz dochodzi pojęcie kąta dwuściennego między płaszczyznami. I ostatecznie z podstawy programowej z matematyki znika odchylenie standardowe zestawu danych.

Blog - Matura

Twój koszyk

Zamknij