Jak przygotować się do objęcia wychowawstwa czyli 5 zabaw na integrację klasy.

Objęcie wychowawstwa jest zawsze jeśli nie trudnym momentem, to na pewno co najmniej dużym wyzwaniem. Przygotowanie grupy do dobrej, sprawnej współpracy wymaga wytworzenia pozytywnych relacji i już od pierwszych wspólnych dni należy wdrażać działania, które mają to na celu. W integracji klasy pomóc mogą gry i zabawy integracyjne. Przetestowane i skuteczne zostały opisane poniżej:

TYM RAZEM ROZWIĄZANIE

Dzieci ustawiają się w kole, blisko siebie. Prowadzący prosi, by wszyscy zamknęli oczy, a następnie łączy dłonie uczestników, tworząc węzeł gordyjski. Ważne jest oczywiście, by dokładnie poplątać ręce uczniów, bo ich zadaniem jest rozplątanie węzła bez puszczania trzymanych dłoni kolegów i koleżanek. Zabawa wywołuje salwy śmiechu, uczy precyzyjnego wypowiadania się i pokazuje, że sukces grupy zależy od współdziałania.

NAJLEPSZE I NAJGORSZE

Zabawa integracyjna, która pozwala na lepsze zapoznanie się dzieci. Przebiega ona przy podziale na kilkuosobowe grupy. Prowadzący prosi o stworzenie listy najlepszych i najgorszych przykładów na: zwierzątko domowe, danie, sposób budzenia, prezent na osiemnaste urodziny i inne.

KOLEJNO ODLICZ

Prowadzący przygotowuje około 30 rekwizytów oraz chustę lub szal. Wszystkie przedmioty układamy w dowolnym porządku. Następnie dajemy klasie kilka minut, by uczniowie przyjrzeli się zgromadzonym rzeczom, a potem je przykrywamy. Teraz następuje pięciominutowy etap pracy indywidualnej – każdy sam próbuje odtworzyć w pamięci zaobserwowany porządek i spisuje listę na kartce. Następnie w małych podgrupach uczestnicy zabawy integracyjnej porównują swoje ustalenia i tworzą nowe, wspólne listy.  Na podstawie tej zabawy integracyjnej można dzieciom pokazać, że wspólne działania przynoszą lepsze efekty.

ZWINNE KRZESŁA

Przygotowanie sali, niezbędne do przeprowadzenia tej zabawy integracyjnej, polega na ustawieniu w nieładzie krzeseł dla uczniów. Należy pomiędzy nimi pozostawić łatwe przejście. Krzeseł powinno być o jedno więcej niż dzieci. Po wejściu do sali uczniowie zajmują miejsca i gdy zabawa się zaczyna, starają się uniemożliwić nauczycielowi dotarcie do wolnego krzesła. Warunki: nauczyciel nie może biec, nie wolno go dotykać, nie wolno przestawiać krzeseł. Osoba, która wstanie, nie może z powrotem zająć tego samego krzesła. Jeśli przez minutę nauczycielowi nie uda się usiąść, klasa wygrywa.

TRZY ZDANIA O SOBIE

Każdy uczeń przygotowuje trzy informacje na swój temat, przy czym dwie z nich są prawdziwe, a jedna fałszywa. Zadaniem klasy jest wskazanie nieprawdziwego zdania. Przy dużej klasie można podzielić uczestników na grupy, atmosferę podgrzewa wprowadzenie punktów, zapisywanych na tablicy przez nauczyciela. Warto podkreślić na początku, by dzieci podawały zdania dotyczące różnych dziedzin życia, a nie ograniczały się do trzech zdań na ten sam temat (jak np. „1. Mój pies ma na imię Kleks; 2. Mój pies ma na imię Plamka; 3. Mój pies ma na imię Kałamarz.”). Gra integracyjna bardzo lubiana i wzbudzająca wiele emocji, może być długotrwała.

Więcej pomysłów na integrowanie grupy proponujemy podczas warsztatów w Pracowni z Oknem na Świat, zapraszamy po więcej informacji: https://okno.edu.pl/integracja-grup-i-klas/.

 

 AUTOR:

Magdalena Szczypińska

Przeczytaj również:

Zdalne nauczanie – dlaczego warto?

Zdalne nauczanie – dlaczego warto?

Zdalne nauczanie – dlaczego warto?Popularność zdalnego nauczania rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów, ukończenie kursów, odbycie szkoleń i seminariów za pośrednictwem Internetu. Akceptację w różnych środowiskach zyskały specjalistyczne...

czytaj dalej
Dorośli też się lubią bawić.

Dorośli też się lubią bawić.

Dorośli też się lubią bawić.Dorośli stosunkowo niechętnie mogą reagować na propozycje zabaw i gier integracyjnych. Dlatego ważne jest, by przemyśleć sposób i kolejność wprowadzania kolejnych aktywności, by wszyscy stopniowo osiągnęli zadowalający poziom zaangażowania....

czytaj dalej
Najlepsze zabawy na godziny wychowawcze.

Najlepsze zabawy na godziny wychowawcze.

Najlepsze zabawy na godziny wychowawcze.Zajęcia z wychowawcą to szczególne lekcje, które zwykle poświęcamy na omawianie spraw bieżących, rozwiązywanie konfliktów i planowanie wycieczek. Warto jednak pamiętać o stałej potrzebie podtrzymywania w dzieciach...

czytaj dalej

Zapoznaj się z ofertą WARSZTATÓW:

9

AKADEMIA ASERTYWNOŚCI

9

Akademia pewności siebie

9

Zastępowanie agresji

9

UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE