Są dwa rodzaje ludzi. Ci, którzy żyją i ci, którzy patrzą. A wśród tych ostatnich jest jeszcze specjalna podgrupa – ci, którzy zaczynają żyć dopiero, gdy jest idealnie.

Spora część rodziców nie jest z siebie zadowolona. Chcą być lepsi, inni, nie tacy, jacy są. I nie chodzi jedynie o sposób wychowywania dzieci. Chodzi też o inne sfery ich życia. Przed dziećmi starają się zachować pozory idealności.

Pewnie się zdziwisz, ale dzieci do rozwoju potrzebują od nas właśnie zwyczajności i ludzkiej twarzy. Dla nich ważne jest poczucie bezpieczeństwa i akceptacja tego, co i jak robią. Dzięki temu mogą popełniać błędy i uczyć się. Sami utrudniają rodzicielstwo i wychowanie dzieci. Ale…

Dzieci nie potrzebują rodziców idealnych, tylko zwyczajnie dobrych.

Oto 1 z 5 wskazówek na to, jak być wystarczająco dobrym rodzicem:

Mniej mów, więcej działaj i pokazuj emocje!

Jest taki dowcip, w którym ojciec zaciągając się papierosem, mówi: „Pamiętaj synu, palenie szkodzi.” Zapewne słyszałaś, że dzieci parzą na to, co robisz, a nie biorą pod uwagę tego, co do nich mówisz. Ale, czy wiesz, że dużo ważniejsze od mówienia i robienia jest to, jak to robisz? Dzieci zapamiętują to, co jest związane z emocjami. Jeśli będą więc widziały cię zadowolonego, który rano biega, gotuje czy przygotowuje się do pracy, będą kojarzyły takie dorosłe działania z czymś pozytywnym i przyjemnym. Nie wystarczy im powiedzieć, że sport to zdrowie i że praca może być pasją.

Co możesz zrobić, żeby być wystarczająco dobrym rodzicem?

Żyj z pasją. Bądź autentyczny we wszystkim, co robisz. Okazuj emocje, wszystkie.

Część II: Uzasadnij swoje decyzje
Część III: Akceptuj
Część IV: Odpuść
Część V: Nie oceniaj