10 różnych metod na przygotowania do egzaminu ósmoklasisty

Chyba mało które dziecko zdecydowało się w tym roku szkolnym na podejście do egzaminu ósmoklasisty bez przygotowania.

W takiej czy innej formie, z mniejszym lub większym zaangażowaniem wszystkich to czeka.

Jak to zrobić? Jaką formę powtórki materiału wybrać? Czy zrobić to samodzielnie czy z innymi?

O tym wszystkim piszemy poniżej podając 10 sposobów na przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty z polskiego, matematyki i języka obcego.

1. Samodzielna nauka

Jest wielu uczniów, którzy potrafią zupełnie samodzielnie zorganizować sobie naukę.

Chce im się poszukać materiałów, a ich motywacja jest na tyle duża, że sami siadają do nauki w wyznaczonym przez siebie terminie.

Są to głównie osoby, które określa się mianem wewnątrzsterownych – same wyznaczają sobie cele i same siebie pilnują w drodze do nich. Nie potrzebują pochwał z zewnątrz.

W tej metodzie jednak, istotna jest jednak znajomość podstaw i czego można się spodziewać podczas egzaminu ósmoklasisty.

Łatwo bowiem o sytuację, gdzie w gąszczu materiałów lub natłoku zadań pominie się bardzo istotny element.

Przed przystąpieniem do przygotowań, proponuję zapoznać się z tym artykułem, gdzie opisaliśmy, czego można się spodziewać podczas egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty – czego można się spodziewać?

Następnie wydrukować go lub zrobić notatki z najważniejszymi punktami i mieć taką kartkę zawsze blisko, gdy rozpoczynamy powtórkę.

2. Kurs

Inną formą przygotowań do testu na koniec szkoły podstawowej jest kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty organizowany przez zewnętrzną placówkę.

Takie zajęcia mogą być w formie spotkań indywidualnych, pracy w bardzo małych grupach 2-3 osobowych lub w takich do 10 osób.

Bardzo ważne jest skorzystanie z kursu do egzaminu ósmoklasisty w miejscu, które jest od lat na rynku, ma doświadczoną kadrę i wieloletnie doświadczenie w przygotowaniach uczniów do egzaminów państwowych.

Dlatego, przeczytaj najpierw, jak wybrać najlepszy kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty.

Jak wybrać kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty w 2018 roku?

Następnie, sprawdź nasze:

Egzamin ósmoklasisty – harmonogram

3. Korepetycje w domu

Jeszcze czymś innym są korepetycje w domu.

Często jest to organizowane dzięki wsparciu studenta, który studiuje matematykę, filologię polską czy angielską.

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie cena, indywidualne podejście i zapał korepetytora.

Ryzykiem jest jednak brak doświadczenia takiej osoby, brak wiedzy na temat samego testu i brak dostępu do materiałów.

4. Kółko w szkole lub dodatkowe zajęcia

Szkoły organizują dodatkowe zajęcia, które mają na celu wsparcie dzieci w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty.

Często takie zajęcia odbywają się na pierwszej lub ostatniej lekcji i mimo że są obowiązkowe, część dzieci je lekceważy.

To błąd, ponieważ takie lekcje, mimo licznej grupy, to jednak regularna praca, gdzie używane są przykładowe arkusze egzaminacyjne i testy do egzaminu ósmoklasisty.

5. Kursy i poradniki online

Dla osób, które pracują samodzielnie w domu lub chcą uzupełnić to, czego uczą się w szkole lub na kursie do egzaminu ósmoklasisty, wartościowe mogą być kursy online.

Czasem mogą to być krótkie filmiki ze wskazówkami na temat samego testu lub jakiegoś działu z matematyki, języka polskiego czy języka obcego.

6. Wspólna nauka z kolegą lub koleżanką

To kolejna forma pracy w ramach przygotowań do testu na koniec szkoły podstawowej z matematyki, języka polskiego i języka obcego.

Nie każdy jest fanem tego rozwiązania, ale jest ono warte rozważenia.

Daje szansę na zweryfikowanie swojej wiedzy i tłumaczenie zagadnień innej osobie, co zmusza do utrwalenia tego, co mamy w głowie.

7. Zrobienie testów z poprzednich lat

W roku szkolnym 2018/2019 zrobienie testów z poprzednich lat jest zwyczajnie niemożliwe, ponieważ egzamin ósmoklasisty odbędzie się pierwszy raz w kwietniu 2019.

Jedyny ministerialny test, jaki jest dostępny to ten udostępniony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na ich stronie www.

8. Robienie zadań z repetytoriów

Na szczęście wydawnictwa nie śpią i co rusz wypuszczają na rynek repetytoria do testu na koniec szkoły, przykładowe testy czy próbne arkusze egzaminacyjne.

Warto z nich korzystać. Część książek jest tak napisana, żeby móc regularnie pracować przechodząc od działu do działu.

Zadania z angielskiego do egzaminu ósmoklasisty są często poukładane tematycznie, co znacznie ułatwia pracę i powtórkę słówek.

9. Pomoc starszego kolegi, koleżanki

Trudno o wsparcie osoby, która już zdawała test ósmoklasisty w obecnym roku szkolny, bo pierwsza odsłona egzaminu dopiero przed nami.

Natomiast można śmiało prosić o pomoc kolegę, który przerabiał już dane zagadnienia i choć sam jest już w liceum to jest gotowy podzielić się swoją wiedzą.

10. Pomoc rodziców

Bardzo często rodzice pomagają w przygotowaniach do różnych testów i egzaminów.

Jeśli jest na to czas i ochota z dwóch stron, warto popracować razem. Zwłaszcza, jeśli rodzic czuje się na siłach i ma na to czas.

No i co najważniejsze – sprawia mu to frajdę.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty lub samych kursów skontaktuj się z nami:

e-mail: biuro@okno.edu.pl
tel.: 730 125 606, 730 125 129

Kliknij, by sprawdzić harmonogram kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty →