10 różnych metod na przygotowania do egzaminu ósmoklasisty

Chyba mało które dziecko decyduje się na podejście do egzaminu ósmoklasisty bez przygotowania.

W takiej czy innej formie, z mniejszym lub większym zaangażowaniem wszystkich to czeka.

Jak to zrobić? Jaką formę powtórki materiału wybrać? Czy zrobić to samodzielnie czy z innymi?

O tym wszystkim piszemy poniżej podając 10 sposobów na przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty z polskiego, matematyki i języka obcego.

1. Samodzielna nauka

Jest wielu uczniów, którzy potrafią zupełnie samodzielnie zorganizować sobie naukę.

Chce im się poszukać materiałów, a ich motywacja jest na tyle duża, że sami siadają do nauki w wyznaczonym przez siebie terminie.

Są to głównie osoby, które określa się mianem wewnątrzsterownych – same wyznaczają sobie cele i same siebie pilnują w drodze do nich. Nie potrzebują pochwał z zewnątrz.

W tej metodzie jednak, istotna jest jednak znajomość podstaw i tego, czego można się spodziewać podczas egzaminu ósmoklasisty.

Łatwo bowiem o sytuację, gdzie w gąszczu materiałów lub natłoku zadań pominie się bardzo istotny element.

Przed przystąpieniem do przygotowań, proponuję zapoznać się z tym artykułem, gdzie opisaliśmy, czego można się spodziewać podczas egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty – czego można się spodziewać?

Następnie wydrukować go lub zrobić notatki z najważniejszymi punktami i mieć taką kartkę zawsze blisko, gdy rozpoczynamy powtórkę.

2. Kurs

Inną formą przygotowań do testu na koniec szkoły podstawowej jest kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty organizowany przez zewnętrzną placówkę.

Takie zajęcia mogą być w formie spotkań indywidualnych, pracy w bardzo małych grupach 2-3 osobowych lub w takich do 10 osób.

Bardzo ważne jest skorzystanie z kursu do egzaminu ósmoklasisty w miejscu, które jest od lat na rynku, ma doświadczoną kadrę i wieloletnie doświadczenie w przygotowaniach uczniów do egzaminów państwowych.

Dlatego, przeczytaj najpierw, jak wybrać najlepszy kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty.

3. Korepetycje w domu

Jeszcze czymś innym są korepetycje w domu.

Często jest to organizowane dzięki wsparciu studenta, który studiuje matematykę, filologię polską czy angielską. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie cena, indywidualne podejście i zapał korepetytora.

Ryzykiem jest jednak brak doświadczenia takiej osoby, brak wiedzy na temat samego testu i brak dostępu do materiałów.

4. Kółko w szkole lub dodatkowe zajęcia

Szkoły organizują dodatkowe zajęcia, które mają na celu wsparcie dzieci w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty.

Często takie zajęcia odbywają się na pierwszej lub ostatniej lekcji i mimo że są obowiązkowe, część dzieci je lekceważy.

To błąd, ponieważ takie lekcje, mimo licznej grupy, to jednak regularna praca, gdzie używane są przykładowe arkusze egzaminacyjne i testy do egzaminu ósmoklasisty.

5. Kursy i poradniki online

Dla osób, które pracują samodzielnie w domu lub chcą uzupełnić to, czego uczą się w szkole lub na kursie do egzaminu ósmoklasisty, wartościowe mogą być kursy online.

Czasem mogą to być krótkie filmiki ze wskazówkami na temat samego testu lub jakiegoś działu z matematyki, języka polskiego czy języka obcego.

6. Wspólna nauka z kolegą lub koleżanką

To kolejna forma pracy w ramach przygotowań do testu na koniec szkoły podstawowej z matematyki, języka polskiego i języka obcego.

Nie każdy jest fanem tego rozwiązania, ale jest ono warte rozważenia. Daje szansę na zweryfikowanie swojej wiedzy i tłumaczenie zagadnień innej osobie, co zmusza do utrwalenia tego, co mamy w głowie.

7. Zrobienie testów z poprzednich lat

To bardzo ważne, aby sprawdzić swoje umiejętności z poprzednich lat. Nie tylko mamy miarodajny szacunek naszych możliwości, ale też poznajemy zadania, które mają szansę się znowu powtórzyć.

8. Robienie zadań z repetytoriów

Na szczęście wydawnictwa nie śpią i co rusz wypuszczają na rynek repetytoria do testu na koniec szkoły, przykładowe testy czy próbne arkusze egzaminacyjne.

Warto z nich korzystać. Część książek jest tak napisana, żeby móc regularnie pracować przechodząc od działu do działu.

Zadania z angielskiego do egzaminu ósmoklasisty są często poukładane tematycznie, co znacznie ułatwia pracę i powtórkę słówek.

9. Pomoc starszego kolegi, koleżanki

Jeśli mamy w rodzinie lub wśród znajomych osobę, która zdawała już egzamin ósmoklasisty z polskiego, matematyki czy angielskiego warto poprosić ją o pomoc. Mowa tu oczywiście o osobach, którym zależało na dobrym wyniku i nie przystąpili do testu na koniec nauki w szkole podstawowej z marszu tylko na poważnie się do niego przygotowywali, czytali lektury i korzystali z różnych materiałów. O tym wszystkim mogą nam opowiedzieć.

10. Pomoc rodziców

Bardzo często rodzice pomagają w przygotowaniach do różnych testów i egzaminów.

Jeśli jest na to czas i ochota z dwóch stron, warto popracować razem. Zwłaszcza, jeśli rodzic czuje się na siłach i ma na to czas.

No i co najważniejsze – sprawia mu to frajdę.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty lub samych kursów skontaktuj się z nami:

e-mail: biuro@okno.edu.pl
tel.: 730 125 606, 730 125 129

Przeczytaj również:

Zapoznaj się z ofertą WARSZTATÓW:

AKADEMIA ASERTYWNOŚCI

Akademia pewności siebie